Strona główna Sochaczew miasto Będą zmiany nad Utratą w Chodakowie

Będą zmiany nad Utratą w Chodakowie

1207
0
PODZIEL SIĘ

W przyszłym tygodniu, a dokładnie 22 czerwca, powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie urzędu miejskiego dokona rewitalizacji terenów nad Utratą w Chodakowie.

Miasto ogłosiło właśnie przetarg w tej sprawie, a jego zwycięzca na realizację inwestycji będzie miał czas do końca października tego roku. Dodajmy, że środki na zapowiadane od lat zagospodarowanie terenów pomiędzy ulicami: Młynarską, Parkową i Grunwaldzką miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja prowadzona będzie w ramach drugiego etapu zagospodarowania terenów w Chodakowie, które do II Wojny Światowej wchodziły w skład dworskiego parku.

 W pierwszym etapie, który został zrealizowany w ubiegłym roku, rewitalizacji poddano pozostałości zabytkowego parku przy ulicy Chopina i ulicy Hotelowej. W ramach tej inwestycji wybudowano fontannę, przebudowano ulicę Hotelową i parkowe alejki. Zainstalowano nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury, m.in. nowe ławki.

Teraz przyszedł czas na pozostałości parku położonego nad Utratą. Przypomnijmy, że o ich rewitalizację od lat zabiegała nasze redakcja. Jednak poprzednie władze miasta twierdziły, że zagospodarowanie tego terenu, w związku z innymi potrzebami miasta, nie ma sensu. Sytuacja zmieniła się po wyborach w 2010 roku, kiedy to nasz pomysł znalazł akceptację burmistrza Piotra Osieckiego, a inwestycja została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta. Następnie miasto wykonało koncepcję i dokumentację techniczną inwestycji, która pozwoliła na ubieganie się o środki zewnętrzne na jej realizację.

Otrzymane ze NFOŚ wsparcie pozwoli na zagospodarowanie porośniętego obecnie chaszczami terenu o powierzchni prawie trzech hektarów. Plan przewiduje powstanie wzdłuż nabrzeża Utraty ciągu pieszo – rowerowego o żwirowej nawierzchni. Ścieżka powstanie także wzdłuż skarpy przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie również zostaną usytuowane schody, po których będziemy mogli wejść na teren nad rzeką. Ponieważ cały obszar podlega nadzorowi konserwatora zabytków, to w ramach inwestycji przewidziano również pielęgnację zabytkowego drzewostanu oraz nowe nasadzenia. Wśród istniejących na tym terenie drzew powstaną polany wypoczynkowe, altany oraz miejsce do grillowania z murowanym grillem. Do tego dojdą ławki, kosze na śmieci, latarnie oraz stojaki rowerowe.

Co prawda koncepcja opracowana przez pracownię architektoniczną Heinle, Wischer und Partner Architekci przewiduje zagospodarowanie byłego zalewu pod kąpielisko dla mieszkańców Chodakowa, ale na tym etapie nie zostanie to zrealizowane. Powód jest banalnie prosty – otrzymane dofinansowanie nie wystarczy na przywrócenie zalewu do pierwotnego stanu.

Jak poinformował nas burmistrz Piotr Osiecki, nie oznacza to jednak, że miasto rezygnuje z tego pomysłu, podobnie jak z powstania przystani dla kajaków. Te elementy mają być realizowane w kolejnych latach, w miarę pozyskiwania środków.

Jerzy Szostak

Fot.: Geoportal.pl