Strona główna Iłów Zdekomunizują podstawówkę

Zdekomunizują podstawówkę

749
0
PODZIEL SIĘ
????????????????????????????????????
Według obowiązującej ustawy Według obowiązującej dekomunizacyjnej samorządy i lokalne instytucje mają obowiązek zmiany nazw i symboliki nawiązującej do komunizmu.
Taki los czeka Szkołę Podstawową w Giżycach, która musi zmienić patrona swej szkoły, gdyż jej nazwa uznana jest za niesłuszną politycznie i podlega dekomunizacji. Na razie placówka nosi imię I Armii Wojska Polskiego.
Nie wszystkim jednak mieszkańcom wioski zmiana się podoba, gdyż przywykli do starej nazwy i część z nich uważa, że nie powinno się pomijać zasług tych żołnierzy, którzy walczyli w II Wojnie Światowej. Takie argumenty wysuwają i zaznaczają, że przez lata nikt nie wiązał patrona szkoły z ustrojem komunistycznym.
Pamięć o żołnierzach I Armii Wojska Polskiego była tu kultywowana. Celebrowano związane z nimi rocznice, a uroczystości te stanowiły ważne wydarzenia w życiu szkoły. Tym samym, zmiana patrona jest dla giżyckiej społeczności procedurą trudną, a nawet bolesną, gdyż dotyczy zmiany, z którą nie wszyscy się godzą. Wybór nowego patrona chcemy zatem przeprowadzić drogą demokratyczną – mówi Elżbieta Kopka, dyrektor SP w Giżycach.
Zmiany ma dokonać specjalny zespół w drodze głosowania. Opracowano już specjalne karty. Patron będzie wybierany z wytypowanych i zgłoszonych wcześniej kandydatów. W głosowaniu wyboru dokona cała społeczność szkoły – uczniowie, nauczyciele i pracownicy. Wynik zostanie przekazany radzie gminy, a ta po przyjęciu uchwały o nowym patronie, przekaże swą decyzję do zatwierdzenia wojewodzie mazowieckiemu. Sprawa ta ma być zakończona do końca roku szkolnego.
BN

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKronika kryminalna
Następny artykułZwodowali kajaki