W Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie odbył się 23-24 maja VII Festiwal Akordeonowy „Harmonia Espressiva” im. Prof. Jerzego Jurka. Odbyły się nie tylko przesłuchania młodych akordeonistów, ale też seminarium dla nauczycieli oraz koncert zespołu Bester Quartet w sali Hotelu Chopin.
– Poziom konkursu był bardzo wysoki. Dla nas jurorów największym wyzwaniem było wybranie tych najlepszych. To ogrom pracy, ale dający satysfakcję, że mamy tak zdolną młodzież. Najbardziej cieszy grupa najmłodszych, którzy z wielkim przejęciem i pasją grali. No i co najważniejsze, większość grała na wysokiej klasy instrumentach – podsumował jeden z jurorów.
Na scenie pojawiło się 79 solistów i 9 duetów w kategorii zespołowej. Najliczniej reprezentowane były grupa pierwsza – 22 osoby i druga – 39 osób startujących do przesłuchań. W tym roku do konkursu przystąpiło 38 szkół z całej Polski. Uczestnicy grali głównie repertuar z muzyki poważnej – klasyków muzyki akordeonowej i symfonicznej.
Pierwszego dnia, 23 maja, przez cały dzień trwały przesłuchania konkursowe. Natomiast wieczorem odbył się koncert zespołu Bester Quartet w Hotelu Chopin.
Następnego dnia miała miejsce druga seria przesłuchań uczestników, a o godzinie 18.00 ogłoszenie wyników i koncert laureatów.
Tradycyjnie, jak w poprzednich latach, wręczono laureatom dyplomy i nagrody, oraz wyróżnionym. W konkursie tym nie ma przyznawanych miejsc. Jedynie w przypadku uzyskania jednogłośnie najwyższej oceny wykonawca lub zespół zdobywa nagrodę Grand Prix. W tym roku takie wyróżnienie przypadło duetowi akordeonowemu Kacper Kosztyła i Filip Siwiecki ze Szkoły Muzycznej w Dydni. Na gali koncertowej wykonali oni dwa utwory – „Petite Boutique” i polkę.
Z licznego grona nagrodzonych na scenie publiczność usłyszała utwory zagrane przez Katarzynę Brzezińską ze Szkoły Muzycznej w Płocku, Nikodema Sobka z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im K. Lipińskiego w Lublinie, Krzysztofa Matydę z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie, oraz duet Gabriela Czerwińska i Damian Bagiński z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Jana Sebastiana Bacha w Zgierzu. W sumie 22 solistów wywalczyło dyplom laureata, a 12 zostało wyróżnionych. W duetach przyznano jeden dyplom laureata i 3 wyróżnienia.
Prawdziwą furorę jednak zrobiła prezentacja harmonii z 1907 roku, jednej z najstarszych w Polsce. To instrument pedałowy, gdzie obok umiejętności grania wymagane było również jego napełnianie powietrzem. Zagrał na niej jeden z uczestników festiwalu, Adam Miernik. Poradził sobie całkiem nieźle, choć nie było to takie łatwe.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak