Strona główna Kultura Zagrała stuletnia harmonia

Zagrała stuletnia harmonia

4370
0
PODZIEL SIĘ

W Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie odbył się 23-24 maja VII Festiwal Akordeonowy „Harmonia Espressiva” im. Prof. Jerzego Jurka. Odbyły się nie tylko przesłuchania młodych akordeonistów, ale też seminarium dla nauczycieli oraz koncert zespołu Bester Quartet w sali Hotelu Chopin.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Dla nas jurorów największym wyzwaniem było wybranie tych najlepszych. To ogrom pracy, ale dający satysfakcję, że mamy tak zdolną młodzież. Najbardziej cieszy grupa najmłodszych, którzy z wielkim przejęciem i pasją grali. No i co najważniejsze, większość grała na wysokiej klasy instrumentach – podsumował jeden z jurorów.

Na scenie pojawiło się 79 solistów i 9 duetów w kategorii zespołowej. Najliczniej reprezentowane były grupa pierwsza – 22 osoby i druga – 39 osób startujących do przesłuchań. W tym roku do konkursu przystąpiło 38 szkół z całej Polski. Uczestnicy grali głównie repertuar z muzyki poważnej – klasyków muzyki akordeonowej i symfonicznej.

Pierwszego dnia, 23 maja, przez cały dzień trwały przesłuchania konkursowe. Natomiast wieczorem odbył się koncert zespołu Bester Quartet w Hotelu Chopin.

Następnego dnia miała miejsce druga seria przesłuchań uczestników, a o godzinie 18.00 ogłoszenie wyników i koncert laureatów.

Tradycyjnie, jak w poprzednich latach, wręczono laureatom dyplomy i nagrody, oraz wyróżnionym. W konkursie tym nie ma przyznawanych miejsc. Jedynie w przypadku uzyskania jednogłośnie najwyższej oceny wykonawca lub zespół zdobywa nagrodę Grand Prix. W tym roku takie wyróżnienie przypadło duetowi akordeonowemu Kacper Kosztyła i Filip Siwiecki ze Szkoły Muzycznej w Dydni. Na gali koncertowej wykonali oni dwa utwory – „Petite Boutique” i polkę.

Z licznego grona nagrodzonych na scenie publiczność usłyszała utwory zagrane przez Katarzynę Brzezińską ze Szkoły Muzycznej w Płocku, Nikodema Sobka z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im K. Lipińskiego w Lublinie, Krzysztofa Matydę z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie, oraz duet Gabriela Czerwińska i Damian Bagiński z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Jana Sebastiana Bacha w Zgierzu. W sumie 22 solistów wywalczyło dyplom laureata, a 12 zostało wyróżnionych. W duetach przyznano jeden dyplom laureata i 3 wyróżnienia.

Prawdziwą furorę jednak zrobiła prezentacja harmonii z 1907 roku, jednej z najstarszych w Polsce. To instrument pedałowy, gdzie obok umiejętności grania wymagane było również jego napełnianie powietrzem. Zagrał na niej jeden z uczestników festiwalu, Adam Miernik. Poradził sobie całkiem nieźle, choć nie było to takie łatwe.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak