Strona główna Nowa Sucha Wspomnienie papieskiej wizyty

Wspomnienie papieskiej wizyty

559
0
PODZIEL SIĘ
Kościół Parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim z trudem pomieścił przybyłych 11 maja na XII Koncert Papieski. Tegoroczny odbywał się pod hasłem „Bóg jest miłością”. Organizatorami, jak co roku była Parafia Rzymsko-Katolicka w Kozłowie Biskupim oraz Gmina Nowa Sucha.
Na długo przed koncertem zaczęli przybywać mieszkańcy Kozłowa Biskupiego i okolic. Koncert organizowany jest od 12 lat i ma swoją renomę, z roku na rok przyciąga tłumy mieszkańców nie tylko gminy.
Inicjatorem i pomysłodawcą organizowania Koncertu Papieskiego jest Arkadiusz Mamcarz, organista w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim.
Chciałem w jakiś sposób upamiętnić osobę Jana Pawła II, papieża Polaka i jego pielgrzymki na Mazowsze. Chciałem, aby jego osobowość tak bliska wielu z nas nie została zapomniana i stała się bliska również tym, którzy nie mieli okazji poznać go. Koncert jest okazją do ukazania Jana Pawła II, przypomnienia jego pielgrzymek do Polski i jego przesłania do Polaków – mówi Arkadiusz Mamczarz.
Twórca koncertów znany jest z wielu działań kulturalnych promujących muzykę, m.in. stworzył i prowadzi mundurowy zespół wokalno-instrumentalny Patria, prezentujący utwory patriotyczno-wojskowe.
Papieskie słowa
 Przybyłych na koncert powitał ks. Jacek Grzywacz, proboszcz Kościoła NSPJ w Kozłowie Biskupim. Koncert rozpoczęło przesłanie papieża Jana Pawła II z jego VII pielgrzymki do Polski w 1999 roku i wizyty papieskiej w Łowiczu.
Cały koncert odbywał się w duchu przypominającym tę wizytę. Papież wspomniał tam m.in. słowa przywołujące bezinteresowną bożą miłość i właśnie do tych słów nawiązał tytuł tegorocznego Koncertu Papieskiego, jako papieskiego przesłania. Słowa Jana Pawła II mieszkańcy Kozłowa usłyszeli poprzez nagranie zarejestrowane w czasie jego pielgrzymki. Przypomniane zostały również wspomnienia z tej wizyty Alojzego Orszulika, ówczesnego biskupa Diecezji Łowickiej. Wystąpienie jego zostało przedstawione na nagraniu wideo, gdyż z uwagi na sędziwy wiek nie był w stanie pojawić się osobiście.
– Jego ekscelencja, choć nie przybył osobiście na Koncert, to cały czas obecny jest duchem. Przekazał nam osobiście słowa, które możemy usłyszeć – poinformował prowadzący koncert.
Biskup Alojzy Orszulik powiedział m.in., z jak wielkim przejęciem oczekiwał Łowicz na papieską wizytę, gdyż mieszkańcy wdzięczni byli za to, że właśnie w Łowiczu, w 1992 roku ustanowiona została Diecezja Łowicka.
To była szczególna wizyta w Łowiczu, gdyż w jej trakcie papież Jan Paweł II nadał 14 czerwca 1999 roku katedrze łowickiej tytuł bazyliki mniejszej. I tak Katedra Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu stała się Bazyliką Katedralną. To dla naszej parafii i mnie osobiście było ogromne przeżycie – usłyszeli głos biskupa z prezentowanego filmu uczestnicy koncertu.
Wizytę, jako ogromnie ważne przeżycie, wspominał też Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.
– Byłem wtedy w zarządzie miejskim w Łowiczu bezpośrednio odpowiedzialny za przygotowania do papieskiej wizyty. Wspominam te gorączkowe dni przygotowań i samą wizytę, jak jedne z najważniejszych dni w moim życiu. To były niezapomniane chwile – zaznaczył wójt Nowej Suchej.
Na ludową nutę
 Tegoroczna edycja koncertu upłynęła pod znakiem folkloru. Choć była to wyłącznie muzyka ludowa z elementami religijnymi, to jednak nikt się nie nudził. Było niezwykle barwnie i kolorowo.
Na początek wystąpił Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Folklorek”. Najmłodsza grupa maluchów urzekła wszystkich. Publiczność gorąco oklaskiwała dzieciaki, które z zacięciem śpiewały i pląsały. Szczególnie okazale wypadł krakowiak.
Potem na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, który całkowicie i bez reszty podbił publiczność. Zaprezentował m.in. pieśń powitalną oraz ludowe piosenki łowickie.
Zachwyciły wspaniałe tańce, tak pełne temperamentu i rozmachu, że ledwie starczało miejsca na estradzie. Występy zakończyła „Barka”, ulubiona pieśń Jana Pawła II odśpiewana przez „Blichowiaków” wraz z uczestnikami koncertu.
Potem zaproszeni goście – wśród których był Wojciech Osial – biskup pomocniczy Diecezji Łowickiej, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Adam Orliński – radny Sejmiku Mazowieckiego, oraz radni gminy – zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z członkami zespołów „Folklorek” i „Blichowiacy”.
Po koncercie można było obejrzeć wystawę przedstawiająca zdjęcia z papieskiej wizyty w Łowiczu oraz zjeść tradycyjną „papieską” kremówkę. Jednak nie dla wszystkich starczyło tego smakołyku, gdyż łakomczuchów nie brakowało.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak