Strona główna Iłów Święto szkoły w rocznicę odzyskania niepodległości

Święto szkoły w rocznicę odzyskania niepodległości

638
0
PODZIEL SIĘ

Uroczystość z okazji Dnia Patrona, którą społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego celebrowała 22 maja, miała w tym roku szczególny wymiar. Uwzględniono bowiem, że biografia patrona tej placówki i powrót Polski na mapę Europy nierozerwalnie się łączą. Postać Marszałka występuje też w kontekście I Wojny Światowej, której zakończenie przyniosło Polsce upragnioną niepodległość.

A ponieważ „Rok dla Niepodległej” zobowiązuje nie tylko pamiętać, ale i upamiętniać tamte wydarzenia, to tegoroczne Święto Szkoły wkomponowano w obchody rocznicowe. Tym samym w przygotowanym programie uroczystości poszczególne akcenty rozłożono nieco inaczej. Przy zachowaniu elementów tradycyjnych, pojawiły się nowe, które w sposób oczywisty nawiązywały do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

W tym kontekście należy wymienić montaż słowno muzyczny pt. „Józef Piłsudski Twórca Niepodległej Polski” oraz „Motocyklowy Rajd Konstytucyjny Wilno 2018” – relacja lokalnej grupy motocyklowej Aioła GM.

Jako główny punkt programu zaplanowana została inscenizacja, w której uczniowie występujący w rolach narratora i Józefa Piłsudskiego przytoczyli najważniejsze wątki z biografii Marszałka.

Zaprezentowany montaż słowno – muzyczny obejmował także występy wokalne i pokazy taneczne oraz recytacje wierszy patriotycznych w wykonaniu uczniów. Na oficjalne otwarcie uroczystości przewidziano przemówienie, w którym dyrektor szkoły nawiązała m.in. do patrona placówki. Były też podziękowania, gdyż Święto odbywa się nakładem pracy wielu osób przy wsparciu lokalnych środowisk i władz samorządowych, a także sponsorów.

Sam początek uroczystości miał jednak   miejsce w kościele parafialnym. Mszę świetą w intencji społeczności szkolnej celebrował ks. Krzysztof Borucki. Po mszy odbył się uroczysty przemarsz jej uczestników pod obelisk upamiętniający Józefa Piłsudskiego. Z kolei zwieńczeniem uroczystości był występ wokalny zespołu „Iłowiacy”, którzy z programem patriotycznym również włączają się w obchody rocznicowe.

– Święto patrona naszej szkoły zbiega się z obchodzonym w tym roku stuleciem odzyskania niepodległości, dla której Józef Piłsudski ma niepodważalne zasługi. Jego postawa jest wspaniałym wzorem do naśladowania. Słowa uczą, przykłady zaś pociągają – mówiła Ewa Ryfa, kierująca placówką.

UG Iłów

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo ze śmieciami?
Następny artykułCzy będzie remont?