Strona główna Teresin Strażackie świętowanie

Strażackie świętowanie

726
0
PODZIEL SIĘ
Uroczystą Mszą św., ale nie w Bazylice Mniejszej, a w zabytkowym sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego rozpoczęły się w Niepokalanowie gminne obchody Dnia Strażaka. Potem barwny korowód druhów przeszedł na plac rozrywkowy w Teresinie. Tam do późnych godzin popołudniowych odbywało się strażackie świętowanie.
Sobota 5 maja upłynęła w gminie Teresin w iście strażackim charakterze. Oczywiście mamy tu na myśli nie wyjazdy do akcji, a mnóstwo atrakcji związanych z wyjątkową uroczystością. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W teresińskiej gminie obchody mają szczególne znaczenie. Właśnie tu, funkcjonuje siedem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Bezpieczeństwa mieszkańców strzegą druhowie z Niepokalanowa, Paprotni, Teresina, Skrzelewia, Szymanowa, Budek Piaseckich i Mikołajewa. Dwie pierwsze działają w krajowym systemie pożarniczo-gaśniczym. Jednakże wszystkie z tych jednostek mają duży wpływ na utrzymanie bezpieczeństwa niemal w całym powiecie.
Tegoroczne gminne uroczystości rozpoczęły się w Niepokalanowie. Na placu apelowym tutejszej jednostki zebrały się poszczególne pododdziały, by wspólnie przejść do zabytkowej kaplicy św. Maksymiliana. O godz. 11.00 msza św. zapoczątkowała oficjalną część obchodów. Nabożeństwo koncelebrowali wspólnie – o. Tomasz Szok (Niepokalanów), ks. Robert Sierpniak (Szymanów), ks. Krzysztof Żochowski (Mikołajew), o. Wiesław Koc – kapelan gminny strażaków, a także gościnnie ks. Jarosław Kucharczyk z Płochocina. Muzycznie mszę św. uświetniła swoją obecnością orkiestra strażacka z OSP Wicie. Wśród strażackiej braci byli też pielgrzymi druhów z Nasielska, którzy przyjechali tu ze swoimi rodzinami.
Po uroczystym nabożeństwie strażacki korowód przeszedł ulicami: o. Kolbego, Szymanowską, Zieloną, Lipową i al. XX-lecia na plac tuż przy Gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Teresinie, gdzie od niespełna trzech lat odbywają się gminne imprezy rozrywkowo-kulturalne. Motoryzacyjną ozdobą obchodów był strażacki samochód „Minerva” z 1925 r., który jest w posiadaniu jednostki z Niepokalanowa, auto jechało na czele pochodu.
Wśród wielu zaproszonych gości, których przywitał dh. Andrzej Tkaczyk, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Sochaczewie byli m.in. wójt Marek Olechowski, jego zastępca Marek Jaworski, radny sejmiku mazowieckiego Adam Orliński, radni powiatowi Tadeusz Koryś i Aleksander Łopata, samorządowcy gminy Teresin, komendant powiatowy PSP w Sochaczewie st. bryg. mgr inż. Piotr Piątkowski, przedstawiciele Policji, Marlena Kowalska – kierownik placówki terenowej KRUS w Sochaczewie, duchowni, poczty sztandarowe, dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych. Specjalny list od Macieja Małeckiego, posła na Sejm RP odczytała reprezentująca go w tym dniu Selena Majcher.
Dzień Strażaka to znakomita okazja do wręczenia nagród dla wyróżniających się druhów z poszczególnych OSP. Owacyjnie przyjęto wiadomość, iż „Złotą Odznakę” przyznano br. Januszowi Kulakowi. Prezes OSP Niepokalanów otrzymał ją za wybitne zasługi w realizacji statutowych zadań stowarzyszenia w dziedzinie upowszechniania służby w Polsce, związanej z imieniem jednego z jej patronów. Taką decyzję podjęła kapituła Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki św. Floriana Mazovia.
Ponadto prezydium Zarządu Oddziału Gminnego nadało „Oznakę Strażaka Wzorowego” druhom: Grzegorzowi Zimochockiemu, Janowi Krukowskiemu, Kacprowi Klacie, Michałowi Rędzińskiemu, Maciejowi Łoniewskiemu. Odbyło się też poświęcenie nowego samochodu bojowego MAN zakupionego przez OSP Paprotnia z dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a także Komendy Głównej PSP w Warszawie oraz Urzędy Gminy Teresin.
Jesteście zawsze gotowi, by nieść pomoc mieszkańcom naszej gminy i nie tylko. Za to w imieniu władz samorządowych składam Wam drodzy druhowie ogromne podziękowania. Chwała za Waszą niezwykle godną postawę. My, jako samorządowcy, staramy się umożliwić każdej z jednostek funkcjonowanie w jak najlepszych warunkach, w miarę możliwości z jak najnowocześniejszym sprzętem i tak będzie nadal. Jesteście chlubą gminy Teresin, jestem z Was bardzo dumny – mówił do strażaków wójt Marek Olechowski. Po oficjalnej części obchodów odbył się koncert orkiestry strażackiej, następnie wszyscy zebrani zostali zaproszeni na pokaz ratownictwa i wszelkich typów działań strażaków. Impreza przybrała miano pikniku rodzinnego, podczas którego można było obejrzeć modele strażackich wozów autorstwa Piotra Zegarskiego, związanego z OSP Grodzisk Mazowiecki. Na dzieci czekał m.in. plastyczny konkurs, darmowy popcorn i wata cukrowa, a na wszystkich grochówka strażacka przygotowana przez druhów z OSP Niepokalanów. Sobotnie uroczystości zakończyła wspólna zabawa „na dechach”.
Marcin Odolczyk