Strona główna Kultura Seniorzy świętowali jubileusz

Seniorzy świętowali jubileusz

718
0
PODZIEL SIĘ
Słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku tegoroczne obchody Konstytucji 3 Maja połączyli z inauguracją obchodów 10-lecia swej organizacji. Uroczyste spotkanie odbyło się 9 maja w samo południe. Choć pora była wczesna, to jednak patio w Kramnicach Miejskich wypełnione było po brzegi.
Bardzo dziękuję za zaproszenie na tę uroczystość i muszę przyznać, że miałem to szczęście obserwować jak powstawało Stowarzyszenie, Widzieć ile pasji, determinacji, samozaparcia, ale też niepewności i obaw towarzyszyło jego założycielom. Nieoceniona w tym rola i ogromne zaangażowanie pomysłodawczyni i wieloletniej prezesce Stowarzyszenia, pani Alicji Ozimek. Ona to z ogromnym uporem, pasją rozpychała się łokciami, by wywalczyć godne miejsce dla Uniwersytetu i jego członków – przypomniał Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
W patriotycznym nastroju
Pierwsza część uroczystości nawiązywała do obchodów Konstytucji 3 Maja. Wystąpiła Izabela Nalej, jedna założycielek Uniwersytetu i wykładowca historii, która przypomniała w swym referacie jak doszło do uchwalenia tego dokumentu.
Najbardziej wstrząsającym jest to, że wiek XVIII uznawany za wiek oświecenia dla Polski był najtragiczniejszym okresem i przyniósł naszej państwowości niewolę i zgliszcza. Nasi sąsiedzi, którzy dokonali rozbioru uważali się za władców oświeconych. Jednak trzeba pamiętać, że był to absolutyzm oświecony i choć władcy wtedy wykazywali się wiedzą. Spotykali z czołowym myślicielem epoki Wolterem to jednak nie byli postępowi – stwierdziła Izabela Nalej.
Przypomniała też, że tylko garstka polskiego społeczeństwa miała poczucie narodowej wspólnoty oraz chciała dokonania zmian w kraj. W Polsce XVIII-wiecznej dominowała demokracja szlachecka, a ta w przeważającej mierze nie chciała żadnych zmian, ani obciążania jej podatkami i poborem rekrutów na zwiększenie armii. Zmiany okazały się zbyt późne i klęskę przypieczętowała konfederacja szlachecka w Targowicy, która doprowadziła do upadku.
Choć konstytucja była dobra i dawała wiele obietnic, to nigdy nie została spełniona. Tak jak inne akty prawne w tym czasie nie doczekały się pełni realizacji, jak choćby konstytucja rewolucyjnej Francji. Konstytucja 3 maja uzmysłowiła jednak, ze zmiany są konieczne, ale nie powinny nigdy być dokonywane na ostatnia chwilę – podsumowała swoje wystąpienie Izabela Nalej.
Potem wystąpił uniwersytecki zespół wokalny pod kierunkiem Jolanty Kawczyńskiej. Panie przypomniały wiersze patriotyczne oraz kroniki i zapisy pamiętnikarskie z okresu Sejmu Wielkiego. Dodatkowo zaśpiewały znane pieśni patriotyczne i popularne piosenki m. in. „Święta miłości kochanej ojczyzny”, „Płynie Wisła”, „Trzeci maj”.
Zapisane sztuką
Na koniec uczestnicy spotkania zaproszeni zostali przez Jadwigę Urbaniak, nową prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sochaczewie, by przeszli na antresolę. Tam w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprezentowany został dorobek plastyczny i rękodzielniczy studentek i studentów sochaczewskiego Uniwersytetu.
Zwiedzający wystawę mogli obejrzeć ostatnie obrazy i rysunki uczestników zajęć z pracowni Nelli Bryłowskiej. Zachwyt wzbudziły kwiaty i roślinne dekoracje wykonane przez panie pod kierunkiem Romany Boreckiej. Niezmiennie przyciągały też z precyzją i pasją dziergane koronki oraz inne dzieła wykonane rękoma seniorek.
Większość jednak zainteresowały duże i barwne fotogramy z życia i zajęć członków uniwersytetu. Wystawa fotograficzna, która powstałą z inspiracji i przy współudziale Włodzimierza Chilickiego dokumentuje ostatnie lata działalności organizacji.
Ekspozycję można podziwiać codziennie w holu Biblioteki przy ul. 1 Maja w Sochaczewie.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak