Strona główna Młodzieszyn Ruszają lokalne inicjatywy kulturalne

Ruszają lokalne inicjatywy kulturalne

599
0
PODZIEL SIĘ
Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie realizuje pierwszy etap projektu „Młodzieszyńskie inicjatywy lokalne” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Projekt ten jest częścią ogólnopolskiego projektu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2018”, mający aktywizować mniejsze środowiska wokół działań kulturalnych.
„Dom Kultury + Inicjatywy lokalne”, to bardzo ciekawy program, którego celem jest integrowanie i angażowanie społeczności lokalnej w działania instytucji kultury. Zachęca instytucje do realizacji ciekawych wydarzeń „z”, a nie „dla” społeczności lokalnej, która przecież najlepiej zna swoje potrzeby kulturalne – stwierdza Małgorzata Hetman, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie.
Właśnie tam ruszył pierwszy etap projektu. Panie Ania i Emilia ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” z Warszawy zbierają właśnie informacje potrzebne do stworzenia „Diagnozy potencjału kulturowego Gminy Młodzieszyn”, czyli po prostu sprawdzają, czym gmina dysponuje, jeśli chodzi o kulturę i jej zasoby.
Za nami pierwsze spotkania i warsztaty z mieszkańcami gminy – w Młodzieszynie, Kamionie, Mistrzewicach, Starych Budach i Adamowej Górze. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy aktywnie włączyli się do tej pory w badania, i liczymy, że na kolejnych spotkaniach nie zabraknie chętnych do podzielenia się wiedzą o naszej gminie – dodaje Małgorzata Hetman.
Następnym etapem będzie przeprowadzenie na początku czerwca konkursu inicjatyw lokalnych. Grupy mieszkańców, a nawet pojedyncze osoby będą mogły przy pomocy animatora, będącego jednocześnie opiekunem projektu z ramienia Narodowego Centrum Kultury, oraz pracowników GOK zapisać swój własny pomysł na lokalne działanie w dziedzinie kultury. Zapis ten ma być w formie projektu.
Z tej grupy zebranych pomysłów 3 do 7 inicjatyw będzie mogło liczyć na dofinansowanie i pomoc pracowników GOK w ich realizacji, w drugim etapie „Młodzieszyńskich inicjatyw lokalnych”. Projekty te będą wykonywane od sierpnia do października 2018 roku. Pula środków na ten cel w gminie Młodzieszyn wynosi 22 tysiące złotych.
Dlatego warto pomyśleć już dziś, co moglibyśmy my, jako mieszkańcy gminy, wspólnie zrealizować, aby żyło się u nas weselej i ciekawiej. Liczymy na pomysłowość mieszkańców – mówi dyrektor młodzieszyńskiego GOK.
Jednak nie tylko to zaprząta uwagę mieszkańców gminy Młodzieszyn. Najbliższe dni zapowiadają wiele atrakcji. Po ostatnich wycieczkach do Ogrodu Botanicznego w Powsinie i Fabryki Papieru w Konstancinie-Jeziornej organizowana jest 12 maja wyprawa na X Turniej Rycerski w Czersku, gdzie poza walkami rycerskimi będzie można sprawdzić się w strzelaniu z łuku i spróbować przysmaków kuchni średniowiecznej.
Oprac. BN
Fot. GOK Młodzieszyn