Strona główna Sochaczew gmina Pracowita wiosna w gminie

Pracowita wiosna w gminie

822
0
PODZIEL SIĘ
Ostatnie dni w gminie Sochaczew to okres wzmożonych prac remontowo-budowlanych oraz porządkowych. Ciepła wiosna, jak zauważył Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, sprzyja intensyfikacji działań i nadrabianiu niektórych jesiennych opóźnień spowodowanych mokrą aurą.
Dodatkowo staramy się przyspieszyć inne projekty i plany inwestycyjne, aby wykonać jak najwięcej prac. Szczególnie priorytetem są inwestycje drogowe – zaznacza Mirosław Orliński.
Czas na porządki
 W ciągu jednego miesiąca – od końca marca do końca kwietnia, Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w gminie Sochaczew wykonał wszystkie zaplanowane wiosenne prace porządkowe. Zgodnie ze zgłoszonymi sugestiami mieszkańców przycięto część krzewów na poboczach dróg, a przy drogach w miejscowościach Żdżarów, Orły Cesin i Mokas w całości je usunięto. Ponadto utwardzono i wyrównano drogę gminną w Lubiejewie oraz wzmocnione zostały gminne drogi gruntowe.
Priorytetem tej wiosny było dokonanie odwodnień dróg gminnych. W ostatnich dniach wykonano te odwodnienia w Wójtówce, Żdżarowie, Lubiejewie, Bronisławach, Dachowej, Władysławowie, Mokasie, Dzięgielewie, Wyczółkach, Kożuszkach Kolonii, Kożuszkach Parceli, Żelazowej Woli i Altance.
Nowe przyłącze kanalizacyjne uzyskał urząd gminy. Zakończyły się w urzędzie też ostatnie prace malarskie. Najpierw wyremontowana została elewacja zewnętrzna, a zimą odnowiono pomieszczenia urzędu.
Przyspieszenia nabrały działania związane z inwestycjami, które ruszają już z majem. Rozstrzygnięty został też przetarg na przebudowę gminnej drogi Janówek Duranowski – Andrzejów Duranowski – Duranów – Sielice i podpisana umowa z wykonawcą firmą Rydmar, która już   zaczyna prace. Rydmar wykona tę inwestycję za około 540 tysięcy złotych. Niebawem pewnie zacznie się też inwestycja drogowa na trasie Orły Cesin – Nowe Mostki. Gmina Sochaczew dostała na przebudowę tego odcinka z Urzędu Marszałkowskiego 115 tysięcy złotych. Przetarg na wykonawcę już jest ogłoszony i będzie rozstrzygnięty 16 maja, gdyż chcemy jak najszybciej ruszyć z inwestycją   – poinformowała Elżbieta Kowalczyk, sekretarz gminy Sochaczew.
 Będzie przetarg na śmieci
 Wznowiono wraz z wiosną prace remontowe na trasie Bronisławy – Altanka oraz w Feliksowie. Trwają też prace związane z przebudową budynku strażnicy OSP w Żdżarowie. Powstaje tam świetlica wiejska. Grupa MC z Warszawy wykonuje tam remont za nieco ponad 630 tys. zł.
– Z firmą z Żyrardowa podpisaliśmy umowę na konserwację oświetlenia ulicznego na terenie gminy Sochaczew. Natomiast w przypadku wyboru wykonawcy projektu na Odnawialne Źródła Energii, trwa wybór wykonawcy. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż to jedna z największych inwestycji, które wykonujemy wspólnie z gminą Nowa Sucha, Rybno i Teresin. Trwają też prace związane z przygotowaniem postępowania przetargowego na odcinek Rozlazłów – Kąty, czyli ulicę Płocką, inwestycję realizowaną wspólnie z miastem Sochaczew – dodaje Elżbieta Kowalczyk.
W gminie nie rozstrzygnięto jeszcze przetargu na odbieranie od mieszkańców odpadów komunalnych. Zbieranie ofert zakończy się 22 maja. Przetarg został ogłoszony w związku z tym, że poprzednia umowa kończy się w najbliższych tygodniach. Jak wspomniała Elżbieta Kowalczyk. Kto zostanie wybrany, to zależy od warunków, gdyż gmina chce, aby było nie tylko tanio, ale też zadania realizowane były zgodnie z oczekiwaniami.
Bogumiła Nowak