Strona główna Brochów Piknik ze zdrowiem w tle

Piknik ze zdrowiem w tle

655
0
PODZIEL SIĘ

Gminne Centrum Medyczno – Rehabilitacyjne w Brochowie zorganizowało w piątek, 18 maja, Dzień Otwarty dla mieszkańców gminy. Impreza miała formę pikniku, na którym każdy z mieszkańców mógł obejrzeć ośrodek i zapoznać się z jego bogatą ofertą świadczeń medycznych i rehabilitacyjnych. Zainteresowanie było bardzo duże.

– Co prawda Centrum pracuje już od 1 marca, to jednak nie organizowaliśmy jego oficjalnego otwarcia. Pogoda temu nie sprzyjała, więc zdecydowaliśmy, że jak się zrobi ładnie i ciepło, to zorganizujemy taki festyn na oficjalne otwarcie ośrodka. Mieszkańcy jak na dzień roboczy, przybyli tłumnie na naszą imprezę – stwierdziła Wioletta Dobrowolska, sekretarz gminy Brochów.

Nie tylko dla gminy

Gminne Centrum Medyczno – Rehabilitacyjne w Brochowie prezentuje się bardzo okazale. To jeden z najnowszych gminnych ośrodków zdrowia w powiecie sochaczewskim. Jego zaletą jest fakt, że to ośrodek publiczny, całkowicie utrzymywany przez gminę.
Centrum kieruje dr Mirosław Gers, znany mieszkańcom gminy lekarz internista.
– Co ważne, w naszym Centrum mamy stomatologię dziecięcą. To jedyny na terenie powiatu sochaczewskiego specjalista w tym zakresie, przyjmujący w placówce publicznej. Dlatego też zapraszamy wszystkich, którzy chcą skorzystać z tych świadczeń u nas – dodaje Wioletta Dobrowolska.
– Mnie cieszy, że w końcu ośrodek działa. Bardzo na niego czekaliśmy, ale warto było. To piękny obiekt i nawet czekanie na lekarza w kolejce nie jest teraz tak uciążliwe, jak w poprzednim miejscu – mówi pani Maria, mieszkanka Brochowa.
W Centrum – poza dr Gersem – przyjmują interniści: Justyna Dąbrowska, Łukasz Florczak, Agnieszka Nowacka – Gers. Jest też trzech pediatrów: Renata Kowalska, Ewelina Bogulska, Barbara Pawliszak, dwóch stomatologów: Karolna Roztropińska – Pych i dr Domańska, a także ginekolog Teresa Wierzbicka i pulmonolog Wiktor Gajda.
Przyjmują też w określone terminy lekarze specjaliści – kardiolog, dermatolog, neurolog i reumatolog. Jednak te wizyty są płatne.
– Nie mamy takich funduszy, aby wszystkich lekarzy specjalistów zapewnić w ramach pracy naszego ośrodka. Jednak odpłatność jest skalkulowana tak, że jest korzystna dla mieszkańców i taniej wypada niż wyjazd do specjalisty w Sochaczewie, czy Warszawie – wspominał na początku roku Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.
W brochowskim Centrum pracuje też w szerokim zakresie rehabilitacja. Gmina już w ubiegłym roku zatrudniła dyplomowanego rehabilitanta Kamila Cieślaka. W gabinecie dostępne są zabiegi z fizykoterapii, lasera, krioterapii, prądów, pola magnetycznego i ćwiczenia indywidualne.

Przy zabawie o zdrowiu

Dzień otwarty przy Gminnym Centrum Medyczno – Rehabilitacyjnym przyciągnął zwłaszcza sporo mieszkańców spoza Brochowa.
– Można było sobie spokojnie zobaczyć, co nam oferuje nasz ośrodek zdrowia. Kiedyś jeździłem do dentysty do Sochaczewa. Teraz już nie muszę, bo gmina kupiła taki sprzęt, że to już pełną gębą XXI wiek – mówi z podziwem mieszkaniec Lasocina.
W Centrum już pracuje UNIT (specjalistyczny fotel stomatologiczny z pełnym wyposażeniem) oraz nowoczesna aparatura USG.
W czasie pikniku przy Centrum nie tylko oglądano nowy obiekt, ale też potencjalni pacjenci mogli umówić się z lekarzami na wizytę, z pielęgniarkami na zabiegi, można było zbadać sobie poziom cukru oraz ciśnienie.
– Cały personel medyczny, przez cały czas pikniku był do dyspozycji mieszkańców gminy i doradzał im. Możliwe były też zapisy na listę pacjentów. Nawet spoza terenu naszej gminy można skorzystać ze świadczeń, ale pod pewnymi warunkami, a te można było poznać w trakcie imprezy – dodała Wioletta Dobrowolska.
Jak przystało na piknik, było grillowanie przy muzyce, konkursy z nagrodami i dmuchańce dla najmłodszych. Swoje umiejętności w ratownictwie medycznym pokazali druhowie z OSP Brochów. Mieszkańcy mogli obejrzeć też nowy sprzęt strażacki.

Bogumiła Nowak
Fot. UG Brochów