Strona główna Teresin Patron byłby dumny

Patron byłby dumny

873
0
PODZIEL SIĘ

Dwadzieścia lat temu Szkoła Podstawowa w Paprotni otrzymała zaszczytne imię wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Stało się to 18 maja 1998 roku. Dokładnie w rocznicę tego wydarzenia, w ubiegły piątek (18 maja) odbyły się szkolne uroczystości jubileuszowe.

Obchody związane z 20. rocznicą nadania szkole w Paprotni imienia Jana Pawła II rozpoczęły się od Mszy św. w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie. Nabożeństwu przewodniczył gwardian o. Grzegorz Szymanik, zaś homilię wygłosił o. Ignacy Kosmana.
Zebrana społeczność szkolna modliła się o błogosławieństwo na kolejne lata nauki, dalszy rozwój placówki, ale też w intencji nauczycieli i uczniów, którzy na przestrzeni minionych lat odeszli do wieczności.

Papież kontra Napoleon

Barwnym korowodem, ze sztandarem na czele, szkolna brać wraz z zaproszonymi gośćmi przeszła ulicami Paprotni do siedziby szkoły. To właśnie tu zaplanowano główne uroczystości rocznicowe.
Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły Grzegorz Fabiszak: – Na samym początku wcale nie było takie oczywiste, że patronem zostanie ówczesny następca świętego Piotra. Z uwagi na bliskość legendarnego, a może nawet historycznego miejsca, gdzie według miejscowych opowieści przed wyruszeniem na kampanię rosyjską był podkuwany cesarski koń, brano pod uwagę patronat Napoleona Bonapartego – przypominał historię związaną z decyzją o wyborze patrona dyrektor Fabiszak. – Kolejną propozycją było przyznanie patronatu błogosławionej Marcelinie Darowskiej. Współzałożycielce Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, której życie było silnie związane z Szymanowem i gdzie dzisiaj spoczywają relikwie tej mistyczki – mówił. Dyrektor nie omieszkał również przypomnieć, iż inicjatorami nadania szkole imienia JP II byli Wiesława i Wiesław Domagalscy.
– Czas tak szybko mija, pamiętam dzień uroczystego nadania patrona szkole, wydawałoby się, że to było tak całkiem niedawno. A dodam, że decyzja o nadaniu imienia zapadła wcześniej, bo 27 czerwca 1997 roku uchwałą ówczesnej Rady Gminy Teresin – mówił obecny podczas święta w Paprotni Wiesław Domagalski.

Gościnna placówka

Jak ważną dla społeczności szkolnej w Paprotni była ta decyzja, mówił w swym wystąpieniu dyrektor Fabiszak, podkreślając fakt, że kierowana przez niego szkoła cyklicznie bierze udział m.in. w Ogólnopolskich Spotkaniach Przedstawicieli Szkół noszących imię Jana Pawła II.
W historii placówki zapisało się wydarzenie, które miało miejsce niedługo po śmierci Papieża. Otóż w dniach 10-11 czerwca 2005 roku Szkoła Podstawowa w Paprotni zorganizowała XVI Zjazd Rodziny Szkół. O tym, jak duże było to przedsięwzięcie, świadczy choćby liczba jego uczestników. Do Paprotni zjechało wówczas blisko 250 przedstawicieli ze 103 szkół z całej Polski. Siedem lat temu odbył się tu Ogólnopolski Konkurs na Znaczek XI Pielgrzymki Rodziny Szkół pod hasłem „Jan Paweł II człowiek modlitwy”.
Uroczystość związana z 20. rocznicą nadania imienia JP II Szkole Podstawowej w Paprotni była doskonałą okazją do wspomnień, do poznania ciekawej historii, które kryją szkolne mury, ale też wielu życzeń i gratulacji od zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. Marek Olechowski – wójt gminy Teresin wraz z zastępcą Markiem Jaworskim, Adam Orliński – radny sejmiku mazowieckiego, Aleksander Łopata – radny powiatowy, Antonina Gigier i Lech Kaźmierczak – wiceprzewodniczący Rady Gminy, Bogusław Bęzel – pełnomocnik wójta ds. oświaty w gminie Teresin. Obecni byli także radni samorządu gminnego, duchowni, dyrektorzy szkół gminnych oraz jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele policji i straży pożarnych, a także mieszkańcy Paprotni i absolwenci szkoły.
Spotkanie było też okazją do zapoznania się ze szkolnymi kronikami, wyświetlono też film wspomnieniowy zatytułowany „Przeżyjmy to jeszcze raz”.

Artystycznie i patriotycznie

Po części oficjalnej licznie zebrani zostali zaproszeni na artystyczny występ w wykonaniu uczniów świętującej szkoły. I trzeba przyznać, że program artystyczny „Nie bój się, wypłyń na głębię…” wywołał niejednokrotnie spore wzruszenie wśród gości.
Warto też dodać, że podczas uroczystości rozstrzygnięto cykl konkursów ogłoszonych przez szkołę z okazji rocznicy nadania placówce imienia. Konkursy odbywały się pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Najgodniejszy”. Były one skierowane do wszystkich szkół gminnych oraz szkół noszących imię JP II w województwie mazowieckim.
Na konkurs plastyczny „Jan Paweł II – Święty zawsze uśmiechnięty” wpłynęło 98 prac. Zwyciężyła Anna Mech z kl. 2a SP w Teresinie. W konkursie plastyczno-technicznym „Kwiaty dla JP II” w kategorii klas 0-III wygrał Miłosz Ciuksza (kl. 0c, SP Teresin). Natomiast w kategorii klas IV – VII główna nagroda powędrowała do Urszuli Ciesielskiej i Marii Ciesielskiej (SP Paprotnia). Łącznie otrzymano tu 120 prac. Z kolei na konkurs literacki zgłoszono 85 prac. Wśród uczestników byli uczniowie ze szkół nie tylko w Paprotni i Teresinie, ale też z Warszawy, Łaz, Tłuszcza czy Sochaczewa. Komisje konkursowe łącznie wyłoniły 26 laureatów spośród aż 303 uczestników.
Szkoła w Paprotni, to placówka wyjątkowa.
– Nasza placówka corocznie angażuje się w akcje charytatywne organizowane przez Rodzinę Szkół m.in. dla radomskiego hospicjum, czy też na rzecz szkoły im. Jana Pawła II w afrykańskim Togo – przyznał dyrektor szkoły Grzegorz Fabiszak.
Na koniec uroczystości zasadzono Dąb Niepodległości na placu szkolnym, ale też, co ciekawe zakopano „Kapsułę Czasu”. Zawierała ona listy i rysunki uczniów, foldery szkoły, listę pracowników, a także aktualne szkolne gazetki.
Trzeba przyznać, że organizatorzy rocznicowych obchodów zadbali o każdy szczegół, a uroczystość może stać się wzorcową dla tego typu wydarzeń.

Marcin Odolczyk