Strona główna Wyszogród Nabytki w muzeum

Nabytki w muzeum

678
0
PODZIEL SIĘ

W Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej szykowana jest nowa wystawa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Otwarta zostanie podczas dorocznych Dni Wisły w czerwcu. Na razie mieszkańcy miasta i turyści mogą podziwiać nowe nabytki muzealne. Z konserwacji wrócił średniowieczny topór. Są też lufy i części dział z okresu bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 roku.

Nowym nabytkiem w dziale żydowskim muzeum jest oryginalna stara fotografia Nahuma Sokolowa, urodzonego w Wyszogrodzie polskiego pisarza i tłumacza pochodzenia żydowskiego.

– W 1902 roku przetłumaczył książkę Theodora Herzla „Altneuland” na język hebrajski, nadając jej tytuł „Tel Aviv”. Osiem lat później nazwę tę przyjęło pierwsze hebrajskie miasto w Palestynie. Stąd też pisarza tego zna każdy w Izraelu jako „ojca chrzestnego” Tel Aviwu, uznawanego za stolicę państwa. Nazwa ta znaczy tyle co „miasto na wysokim wzgórzu” i w opinii niektórych jest jakby nawiązaniem do Wyszogrodu – mówi Zdzisław Leszczyński, dyrektor muzeum.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFestiwal na placu
Następny artykułKładka będzie jak nowa