Strona główna Sochaczew miasto Miasto gotowe na święto

Miasto gotowe na święto

1664
0
PODZIEL SIĘ

Program corocznego święta miasta jest już gotowy. „Święto Mieszkańców – Dni Sochaczewa” w porównaniu z poprzednimi edycjami ma wiele nowych, ciekawych elementów, ale jedno pozostało bez zmian – Dni Sochaczewa odbędą się w drugi weekend czerwca.

Pierwszym akcentem obchodów będzie otwarcie w Urzędzie Miasta galerii Honorowych Obywateli Miasta. Ich portrety zostaną powieszone na I piętrze ratusza.
Oficjalnie święto miasta otworzy uroczysta sesja Rady Miejskiej, która tym razem odbędzie się 8 czerwca na Placu Kościuszki. W jej trakcie odbędzie się pierwsze wykonanie hejnału Sochaczewa oraz wspólny koncert wszystkich sochaczewskich chórów Na scenie stanie łącznie 250 śpiewających osób.

– To wyjątkowe w historii miasta wydarzenie artystyczne. Wszystkie sochaczewskie chóry śpiewem uczczą stulecie niepodległości. Ich koncert zostanie jeszcze powtórzony na listopadowych obchodach święta niepodległości – mówi Joanna Niewiadomska – Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

W tym roku zmieniła się nie tylko nazwa święta miasta, ale i jego formuła. A ta przewiduje, że Dni Sochaczewa nie będą organizowane jedynie na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Warszawskiej, ale także na Placu Kościuszki, w Boryszewie i Chodakowie. Na terenie tej ostatniej dzielnicy zaplanowano imprezy sportowe, m.in. Turniej Siatkówki Plażowej, Rodzinną Grę Planszową „Sochaczew na sportowo”, „Szachy pod chmurką” oraz Otwarte Mistrzostwa Sochaczewa w Podciąganiu na Drążkach i Pompkach. Z kolei w boryszewskim SCK mieszkańcy będą mogli wysłuchać m.in. koncertu „Sochaczewskie impresje muzyczno–literackie”, na który złoży się występ orkiestry kameralnej Camerata Mazovia oraz prezentacja dorobku sochaczewskich literatów.

Również Plac Kościuszki będzie przez trzy dni tętnił życiem, wszystko za sprawą Festiwalu Teatrów Ulicznych i Katarynek oraz Festiwalu Orkiestr Dętych OSP. Także na Placu, podobnie jak i w poprzednich latach, władze miasta podzielą się z mieszkańcami „Mazurkiem Chopina” a 37 Sochaczewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej stacjonujący w Bielicach otrzyma sztandar ufundowany przez cztery samorządy: powiat sochaczewski, miasto Sochaczew, gminę Sochaczew i gminę Teresin.
Nowością tegorocznego święta miasta będą dni otwarte Urzędu Miejskiego oraz „Jarmark Sochaczewski”. To właśnie na nim spotkamy lokalnych twórców rękodzieła, malarzy, producentów żywności oraz działające na terenie Sochaczewa organizacje pozarządowe.
Dodajmy, że gwiazdami tegorocznych Dni Sochaczewa będą: Brathanki i Boney M., Dawid Kwiatkowski oraz Wilki.

Dokładny rozkład jazdy tegorocznego święta miasta podamy w jednym z najbliższych wydań Expressu Sochaczewskiego.

Jerzy Szostak
Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego