Strona główna Rybno Książki to nie wszystko

Książki to nie wszystko

535
0
PODZIEL SIĘ
Takiego roku jak miniony, mogą pozazdrościć Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie inne placówki na terenie powiatu sochaczewskiego, czy nawet na Mazowszu. Wszystko wydaje się wskazywać, że to zasługa nie tylko dynamicznie działającego Alberta Szułczyńskiego – dyrektora placówki, ale też dużego wsparcia władz gminnych, które starają się o jak najlepsze warunki dla tej placówki.
Oczekiwanie wobec wzrostu czytelnictwa w naszej gminie przerosło wszelkie zakładane plany. Zwykle przybywa nam rocznie około 15 do 20 osób, a tu kompletne zaskoczenie. W minionym roku przybyło prawie 100 nowych osób. Tego nie przewidywaliśmy nawet w najśmielszych snach. No i co ważne, dostaliśmy aż 6 tysięcy złotych na zakup nowości, a to przyciąga czytelników – stwierdził Albert Szułczyński, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybnie.
Nie tylko książki
Książki książkami, ale my lubimy naszego dyrektora. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy, no i nie liczy czasu dla nas. Otwarty na wszelkie pomysły – stwierdziła w czasie sesji rady gminy jedna z sołtysek.
Mieszkańcy nie kryją, że odkąd dyrektorem biblioteki jest Szułczyński, zmieniło się bardzo wiele na korzyść. Nowy dyrektor zwłaszcza, jak to określają, rozpieszcza seniorów.
Co i rusz wychodzi z nową propozycją, wyjazdami do teatrów. Sporo też dzieje się popołudniami. Za naszego Alberta, to w końcu coś się u nas dzieje – dodaje pani Anna.
Szczególnie ulubionym przez mieszkańców jest teatr. Dla najmłodszych mieszkańców gminy dyrektor ściąga teatrzyki. Przynajmniej raz w miesiącu, a czasem częściej, organizowany jest spektakl dla dzieci. Dorosłym mieszkańcom oferowane są wyjazdy do teatrów w dużych miastach. Dotąd były to wyprawy głównie do Warszawy.
Teraz będziemy mieć nowy kierunek wycieczek. Wybieramy teatry łódzkie, które też mają wiele ciekawych spektakli. Co ważne, jest tam nieco taniej, a nie gorzej niż w Warszawie, a to też istotne dla nas. Najbliższy wyjazd 15 maja do Teatru Powszechnego w Łodzi – poinformował Albert Szułczyński.
Będzie Klub Seniora
Największym pomysłem dyrektora, nad którym pracuje od samego początku objęcia stanowiska, jest stworzenie Klubu Seniora.
Moja propozycja w tym temacie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Starsze osoby w gminie stwierdziły, że bardzo im się ten pomysł podoba. Ja uznałem, że warto to rozwijać, bo w seniorach jest niesamowity potencjał i ważne, aby te osoby miały co robić, nie nudziły się i czuły użyteczne – mówi Albert Szułczyński.
Przygotowania idą pełną parą – seniorzy spotykają się z członkami innych klubów i dopracowują formy organizacyjne. Jednocześnie angażują się w różne działania podejmowane w gminie. Na razie przygotowywany jest konkurs wiedzy o Polsce. Trwa też cykl spotkań z okazji obchodów 100-lecia niepodległości.
Najbardziej jednak cieszy dyrektora otrzymanie wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przygotowania do imprez gminnych. Biblioteka wzbogaciła się ostatnio o sprzęt nagłaśniający, który przy większych imprezach jest bardzo potrzebny. Największą, jaka jest przygotowywana, to Teatr Wędrowny Karawana.
To bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Chcemy, aby ta inicjatywa rozrastała się z roku na rok i przyciągała coraz więcej uczestników. W tym roku Karawana odbędzie się 11 sierpnia – mówi Grzegorz Kropiak, wójt gminy Rybno.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak
fot. Pixabay