Strona główna Sochaczew miasto Krzyż dla zesłańca

Krzyż dla zesłańca

767
0
PODZIEL SIĘ
Mieszkaniec Sochaczewa Alfred Truszkowski został uhonorowany Andrzeja Dudę, Prezydenta RP Krzyżem Zesłańców Sybiru. O odznaczenie wnioskował Jerzy Kocimski, przedstawiciel sochaczewskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP.
Alfred Truszkowski, który obecnie ma 77 lat, urodził się na Syberii. Jego rodzice, w czasie II Wojny Światowej, zostali tam zesłani z kresów wschodnich (obecnej Białorusi). W 1946 roku powrócił do Polski. Dodajmy, że oprócz niego w Sochaczewie są jeszcze dwie osoby   posiadające Krzyż Zesłańców Sybiru.
Polacy na Wchodzie często funkcjonują „w zawieszeniu”. Wyrzuceni poza nawias społeczności rosyjskiej, białoruskiej czy litewskiej są wyobcowani. Podejmując ryzyko powrotu do Ojczyzny obawiają się braku zrozumienia. Właśnie dlatego uhonorowanie przez Prezydenta RP pana Alfreda Truszkowskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru jest tak ważnym gestem otwierającym Polaków na ludzi pokrzywdzonych zsyłką na Sybir. Serdecznie
dziękuję panu Jerzemu Kocimskiemu za trud jaki włożył w pomoc panu
Alfredowi. Cieszę się także, że mogłem dać odrobinę swojej pomocy przy składaniu wniosku
– powiedział nam Łukasz Gołębiowski, dyrektor Biura Poselskiego posła Macieja Małeckiego.
Przypomnijmy, że Krzyż Zesłańców Sybiru to polskie odznaczenie państwowe nadawane przez Prezydenta RP. Mogą go otrzymać osoby z polskim obywatelstwem, które w latach 1939-1956 zostały deportowane na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji oraz ich dzieci, które urodziły się na zesłaniu.
Jerzy Kocimski apeluje do innych „sybiraków” mieszkających w Sochaczewie lub na terenie powiatu sochaczewskiego , aby zgłaszali się do ZIW RP. Jego siedziba mieści się w pok. 306, na drugim piętrze kramnic miejskich, przy ul. 1 Maja 16. Kombatanci spotykają się tam w każdy piątek.
opr. dot
Fot.: UM Sochaczew