Strona główna Sochaczew miasto Koniec chaszczy nad Utratą

Koniec chaszczy nad Utratą

1369
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w maju Urząd Miejski powinien ogłosić przetarg dotyczący wyłonienia firmy, która zagospodaruje tereny nad Utratą w Chodakowie. Chodzi o odcinek nabrzeża rzeki pomiędzy ulicą Młynarską a Parkową, gdzie powstanie teren rekreacyjny. Inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku.

Decyzja burmistrza o przystąpieniu do inwestycji cieszy nas tym bardziej, gdyż nasza redakcja od lat zabiegała o przywrócenie tego terenu mieszkańcom Chodakowa.

O zagospodarowanie nabrzeża Utraty zwracaliśmy się do poprzednich władz miasta przy okazji planowego remontu mostu w ciągu ulicy Młynarskiej. Sugerując, aby ten fragment Chodakowa wraz z zabytkowym młynem Repsza przekształcić w park kulturowo – krajobrazowy. Tym bardziej, że tereny nad Utratą, od Młynarskiej do Parkowej, to pozostałość dawnego dworskiego parku. Natomiast sama Utrata tworzy w tym miejscu unikalny przełom, niespotykany dla rzek Mazowsza.

Cuda nad Utratą

Nic jednak z tego nie wyszło, ponieważ ówczesne władze Sochaczewa lansowały koncepcję budowy przez środek Chodakowa trasy Północ – Południe.

Szansa na realizację pomysłu pojawiła się podczas ostatnich wyborów samorządowych, kiedy to radny Marcin Cichocki wpisał go do swojego programu wyborczego. Następnie, już po wyborach, program rewitalizacji tego obszaru uzyskał akceptację burmistrza Piotra Osieckiego, który poprosił obecną Radę Miejską o wpisanie go do Wieloletniej Prognozy finansowej miasta.

Kolejnym krokiem było sporządzenie koncepcji zagospodarowania terenu. Opracowała ją pracownia architektoniczna Heinle, Wischer und Partner Architekci, która sporządziła m.in. projekt wioski olimpijskiej w Monachium. Następnie warszawska firma Architekci Artur Cebula wykonała dokumentację techniczną, która stanowiła załącznik do wniosku o dofinansowanie inwestycji z funduszy zewnętrznych.

Twarzą do rzek

W ramach inwestycji, która rozpocznie się w tym roku, nad rzeką pojawią się m.in. podesty dla wędkarzy, pole piknikowe oraz drewniane wiaty. Do tego dojdą ciągi piesze, ścieżka rowerowa, oświetlenie oraz ławki. Zagospodarowany zostanie także były „zalew”.

Ze sporządzonego przez Urząd Miejski opracowania wynika również, że miasto chciałoby, aby Utrata stała się szlakiem wodnym, którym można byłoby nie tylko dopłynąć do Żelazowej Woli czy Sochaczewa, ale też do Błonia. Dlatego jednym z głównych elementów zagospodarowania terenów nad rzeką ma być przystań kajakowa.

Przy okazji dodajmy, że prawdopodobnie na początku czerwca powinniśmy poznać firmy, które na zlecenie Urzędu Miejskiego przystąpią w tym roku do zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. W tym roku nie rozpocznie się budowa nowego amfiteatru. Wynika to z faktu, że zaproponowane przez firmy kwoty za realizację tej inwestycji znacznie przewyższały środki, jakie miasto przeznaczyło na jego budowę. Nie oznacza to jednak, że miejski samorząd rezygnuje z jego budowy, ponieważ ma się ona rozpocząć w przyszłym roku.

Natomiast w tym roku ruszy zagospodarowywanie terenów nad Bzurą, gdzie powstaną m.in. bulwary oraz zostanie wybudowana nowa przystań. Także w tym roku zostanie wykonania rewitalizacja parku Chopina przy ulicy Traugutta oraz przebudowana ulica Podzamcze.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKoleją nad morze i nie tylko
Następny artykułMamy w bibliotece