Strona główna Teresin Franciszkanie na przymusowych robotach

Franciszkanie na przymusowych robotach

614
0
PODZIEL SIĘ
„Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych 1944-1945 w rejonie Sochaczewa” to temat wystawy, która zostanie otwarta 1 maja przy ołtarzu polowym za bazyliką Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie.
Autorami wystawy są Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Archiwum Niepokalanowa. Uroczystość otwarcia wystawy poprzedzi Msza święta sprawowana w intencji braci zakonnych, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej, rozpoczynająca się o godzinie 11.00.
Wystawa prezentuje losy zakonników z klasztoru w Niepokalanowie zmuszonych przez Niemców do pracy przy budowie umocnień w rejonie Sochaczewa. U schyłku lipca 1944 roku, w obliczu nadchodzącego frontu sowieckiego, niemieckie dowództwo podjęło decyzję o wzmocnieniu obrony miasta, które stanowiło ważny węzeł drogowy i kolejowy. Bracia pracowali od sierpnia 1944 roku do stycznia 1945 roku, niezależnie od warunków pogodowych. Wraz z tysiącami innych robotników przymusowych kopali okopy strzeleckie i rowy przeciwczołgowe na lewym brzegu Bzury oraz na wschodnich przedpolach Sochaczewa, a od września 1944 roku budowali także betonowe schrony, z których ponad 20 przetrwało w naszym rejonie do dziś. Dni wyczerpującej pracy zostały opisane w klasztornej kronice oraz we wspomnieniach braci, wydawanych po zakończeniu wojny w „Echu Niepokalanowa”.
– Maj w życiu klasztoru ma szczególny charakter, bowiem jest w całości okresem poświęconym Matce Niepokalanej. Wystawą przypominamy ofiary, jakie złożyli bracia zakonni przez przymusowe prace na rzecz niemieckiego okupanta. Wystawa będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających bazylikę Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask – powiedział płk Artur Gałecki, dyrektor WCEO. – Stała ekspozycja planowana jest także na terenie klasztoru w podcieniach przy bramie papieskiej od połowy maja – dodał.
Monika Zielińska