Strona główna Wyszogród Drogi idą do remontu

Drogi idą do remontu

620
0
PODZIEL SIĘ

Gdy przyjrzeć się z boku, to wydaje się, że w Wyszogrodzie i gminie niewiele się dzieje. Jednak to tylko pozorne wrażenie. Z wiosną na terenie gminy ruszyły inwestycje drogowe, o które od lat zabiegali mieszkańcy.

– Może tego nie widać na pierwszy rzut oka, bo to w większości remonty i przebudowy, głównie prace w ziemi, ale za jakiś czas mieszkańcy odczują poprawę ich jakości – mówi Artur Kaźmierczak, kierownik referatu infrastruktury, inwestycji, spraw komunalnych oraz planowania i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy i Miasta Wyszogród.

Remontowane z dotacji

Gminie i Miastu Wyszogród udało się w tym roku uzyskać dofinansowanie ze środków budżetowych województwa mazowieckiego na przebudowę i modernizację dwóch gminnych dróg. Na pierwszą, o długości 815 metrów, w miejscowości Rakowo Wyszogród dostał 38 tysięcy złotych. Cała inwestycja kosztuje 90 tys. zł. Reszta środków została wygospodarowana i dołożona zgodnie z planem budżetowym na ten rok z własnego budżetu.
Druga modernizacja drogi zostanie wykonana w miejscowości Słomin. Tam całość zadania ma kosztować 180 tysięcy złotych. Z budżetu województwa Wyszogród uzyskał 88 tysięcy złotych dotacji
– To inwestycja obejmująca odcinek o długości 1718 metrów. Na razie wykonany zostanie pierwszy etap tej inwestycji. Kolejne działania będą realizowane w miarę możliwości finansowych. Cieszy nas jednak, że drogi w Rakowie i Słominie będą poprawione, gdyż mieszkańcy tych miejscowości od dawna o to zabiegali – dodaje Artur Kaźmierczak.
Umowy z wykonawcami inwestycji zostały podpisane pod koniec kwietnia i przebudowy już ruszyły.

Będzie lewoskręt

Zaplanowane są też prace przy modernizacji i przebudowie dróg w samym Wyszogrodzie. Po licznych prośbach mieszkańców w końcu wykonany zostanie lewoskręt z drogi numer 50 w ulicę Kościuszki. Jak zaznacza Artur Kaźmierczak, udało się w tej kwestii dogadać z Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, aby ta przychyliła się do wniosku o wykonanie lewoskrętu. Mieszkańcy od dawna zgłaszali w Urzędzie Miasta i Gminy problem z bezpieczeństwem ruchu w tym miejscu. Teraz jednak sytuacja się poprawi, gdyż GDDKiA zdecydowała o wpisaniu przebudowy skrzyżowania do zadań inwestycyjnych.
Urząd Gminy i Miasta Wyszogród przystąpi do sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego oraz wykona opracowanie organizacji ruchu na tym odcinku, gdzie ulokowany ma być lewoskręt. Natomiast całą przebudową zajmie się GDDKiA, która wykona otrzymany projekt z własnych funduszy.
– Takie rozwiązanie nam odpowiada, gdyż spełniamy oczekiwania mieszkańców, a koszty zadania, poza projektem nie obciążają naszego budżetu – dodaje pracownik urzędu.
Ruszą też inne, mniejsze inwestycje, a wśród nich przebudowa drogi wewnętrznej na Osiedlu Mickiewicza, która ma być zrealizowana do połowy czerwca.

Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak