Strona główna Rybno Czas goni mieszkańców

Czas goni mieszkańców

649
0
PODZIEL SIĘ
Już nie zapowiedzi, lecz konkretne działania ruszyły w gminach w sprawie wymiany starych kotłów grzewczych na ekologiczne. Co prawda emocje budzi to, że chodzi jedynie o samą wymianę, a nic nie mówi się o możliwości zakupu w przypadku nowych mieszkańców. Jednak taki jest program dotyczący dofinansowania do urządzeń grzewczych, które mają mieć wpływ na zmniejszenie niskich emisji w regionie. Prace idą pełną parą, gdyż termin przyjmowania wniosków na Mazowszu upływa 6 czerwca.
 Zainteresowanie ubieganiem się o dofinansowanie do wymiany kotłów z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego w latach 2014-2020 jest zróżnicowane w poszczególnych gminach. Najbardziej zaawansowane są działania w gminie Sochaczew i Rybno. Do programu przymierzają się też gminy Młodzieszyn, Brochów, Nowa Sucha i Teresin. Jedynie w gminie Iłów chętnych na wymianę jest niewielu, więc przy tak niskim zainteresowaniu przystąpieniem do programu, jak zaznacza Roman Kujawa – wójt gminy Iłów, są nikłe szanse otrzymania dotacji.
Skromny worek z kasą
Program ograniczenia emisji w gminach jest dość ciekawy, ale worek z pieniędzmi na to nie jest duży. Na całość zagwarantowane jest w sumie 12 milionów złotych. Zatem ciężko będzie walczyć o te środki – stwierdza Dariusz Krupa, inspektor ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych w Urzędzie Gminy Sochaczew.
Zainteresowanie wymianą kotłów jest spore. Na przełomie kwietnia i maja było ponad 150 zgłoszeń. Co prawda nieco emocji budzi fakt, że nie uwzględniono jako paliwa ekogroszku, gdy np. w województwie łódzkim ten rodzaj paliwa jest dopuszczony w programie ograniczania emisji. Dlaczego jest takie zróżnicowanie, tego nie wiadomo.
Po pierwszych spotkaniach z mieszkańcami przedstawiliśmy im przybliżone koszty, jakie będą musieli ponieść. Uczestnicy, którzy złożyli deklaracje wraz z ankietą techniczną, proszeni są o dostarczenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku do 16  maja wraz z pozwoleniem na budowę dotyczącym instalacji gazowej. Dofinansowanie ma wynieść do 80 procent kosztów – mówi Dariusz Krupa.
Świadectwo energetyczne każdy z mieszkańców powinien załatwić we własnym zakresie. Jak informuje Dariusz Krupa, gmina nie chce tu ingerować i niczego narzucać mieszkańcom. To oni sami decydują, jaką firmę audycyjną wybiorą. Mogą skorzystać z tej, z której korzystała gmina. Przy braku pozwolenia na budowę, powinni dostarczyć oświadczenie, w którym deklarują, że złożą je najpóźniej do 1 października. Wzór, jak ma to wyglądać, jest na stronie urzędu gminy.
Czasu mamy niewiele, bo wniosek musi być złożony 6 czerwca. Więc prosimy mieszkańców o dotrzymanie terminu złożenia wszystkich dokumentów do 16 maja – informuje Dariusz Krupa.
Wizje u mieszkańców
Nieco inaczej sprawa wygląda w gminie Rybno. Tam z początkiem maja rada gminy zdecydowała o przystąpieniu do projektu w ramach RPO i ruszyły wizje lokalne w domach osób, które złożyły ankiety uczestnika projektu. W ich trakcie przeprowadzane są pomiary i zbierane informacje, na podstawie których wydane będą świadectwa energetyczne oraz określone warunki techniczne wymiany źródła ciepła.
Wizje przeprowadzają upoważnieni do tego przez Grzegorza Kropiaka, wójta gminy Rybno, przedstawiciele GlobalEco. Skalkulowano też, że całkowity koszt wykonania świadectwa energetycznego i projektu wymiany pieca wynosi 400 zł brutto. W dniu wizji mieszkaniec musi wpłacić 100 zł, a pozostałą kwotę na numer konta GlobalEco, w terminie 14 dni od daty wizji. Przy projekcie na inne instalacje: panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, powietrzne pompy ciepła, koszt jest o połowę niższy, czyli 200 zł. Łączny koszt wykonania świadectwa energetycznego, projektu wymiany pieca i wykonania instalacji, to w sumie 600 zł brutto.
Jednak w przypadku rezygnacji w trakcie opracowywania projektu mieszkaniec ponosi jego koszt i nie jest on mu zwracany – ostrzega Grzegorz Kropiak – Jedynie zwrot może być w przypadku, gdy budynek podlegający ocenie po wstępnych wyliczeniach, nie spełni wymagań programowych. Wtedy właściciel, który wpłacił 400 zł, otrzyma zwrot 300 zł.
Również w pozostałych gminach, które chcą przystąpić do programu niskich emisji, trwają intensywne prace i ustalenia kosztów wymiany dla mieszkańców. Jest szansa, że po akceptacji wniosków wymiana kotłów będzie wykonana jeszcze w tym roku.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKupują i sprzedają
Następny artykułRusza przebudowa stadionu