Strona główna Iłów Za krotka kołdra wydatków

Za krotka kołdra wydatków

701
0
PODZIEL SIĘ
W gminie nie ma praktycznie tematu, który nie budziłby emocji radnych i sołtysów. Nie tylko drogi i wodociągi są punktem zapalnym, ale też kwestie funduszy sołeckich, czy sprawy związane z realizacją projektu Odnawialnych Źródeł Energii, realizowanego wspólnie z gminą Słubice. Każda inwestycja wymaga dokładnej analizy kosztów, gdyż decydując się na jedną, większą inwestycję trzeba liczyć się z tym, że na mniejszą może brakować.
Choć uzyskaliśmy akceptację i przyznano nam środki na realizację projektu „Odnawialne Źródła Energii dla mieszkańców i budynków Użyteczności Publicznej w gminie Iłów i Słubice”, to procedury trwały dość długo. Ustalenia dotyczyły wysokości stawki VAT, gdyż koszty wykonania tej inwestycji są podawane w cenie netto. Dla nas bardzo istotne jest, jaka będzie opłacana stawka, tak dla mieszkańców, jak i obiektów użyteczności publicznej. Staraliśmy się, aby było to jak najbardziej korzystne – zaznacza Roman Kujawa, wójt gminy Iłów.
Inwestycja w realizacji
Sprawa Odnawialnych Źródeł Energii, choć sprawiała gminnym władzom wiele problemów, już niebawem ruszy. Ogłoszony gminny przetarg na wykonanie prac projektowych i budowlano-montażowych został rozstrzygnięty 13 marca. Zgłosiła się jedna firma z Poznania, która zobowiązała się wykonać całość prac.
Najważniejsze jest to, że udało się ten przetarg zakończył pomyślnie. Firma zmieściła się w przyjętym przez nas zakresie wydatków, więc nie trzeba było unieważniać przetargu i szukać nowego wykonawcy. Na całość zagwarantowane jest w sumie około 7 milionów złotych – mówi Przemysław Nowacki, sekretarz gminy Iłów – Dodatkowo ucieszyło nas to, że Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyznała nam wyższą stawkę dofinansowania. Dotąd było to 70 procent kosztów dla naszego projektu. Teraz dorzuciła nieco i doszło do 80 procent dotacji do kosztów inwestycji.
Umowa z poznańską firmą zostanie podpisana 11 kwietnia i w ciągu miesiąca powinny ruszyć prace. Termin ich wykonania przewidziany jest na koniec listopada. Gminne fundusze na realizację projektu zostaną zatwierdzone na sesji Rady Gminy Iłów 10 kwietnia.
Sprawy VAT też unormowano, choć w przypadku każdej umowy będzie on ustalany indywidualnie. Wszystko zależy od tego, gdzie będzie montowane urządzenie. Jeśli będzie ono na dachu, to VAT wyniesie 8 procent, ale na gruncie to już 23 procent. Jednak w przypadku montażu na gruncie, ale z falownikiem na budynku, wypadnie 8 procent.
 Bez dzielenia funduszu
Radni gminy Iłów zdecydowali się kolejny rok z rzędu nie wyodrębniać funduszu sołeckiego. I to pomimo gorącego sprzeciwu radnych opozycji, którzy byli za tym, aby sołectwa miały swoje pieniądze.
W przypadku dużych sołectw, takich jak Iłów czy Brzozów, to spora kasa. Jednak weźmy pod uwagę sołectwa małe, jak choćby nadwiślańskie, które mają po około 30-40 osób gospodarstw. Tam fundusz sołecki jest skromny i niewiele za niego można zdziałać – stwierdza sekretarz gminy.
Według jego wyliczeń, Iłów miałby około 30 tysięcy złotych. Ta kwota mogłaby starczyć na przykład na około 100 metrów chodnika lub podobną inwestycję gminną. Jednak sołectwa nadwiślańskie dostałyby średnio do dyspozycji około 1,5 tys. złotych.
Co za takie pieniądze można zrobić. Nie starczy na żadną inwestycję. No może na imprezę integracyjną. Gdy fundusz jest niewydzielony, to wtedy można sporo zdziałać, znacznie więcej. Te pieniądze przeznaczamy na poprawę dróg gminnych oraz oświetlenie. Idą na konkretne prace – argumentuje Przemysław Nowacki.
 Gmina musi szukać
Obecnie priorytetem finansowym jest dla gminy wygospodarowanie około 700 tys. złotych w budżecie na dwie gminne drogi oraz most. Inwestycje są realizowane wspólnie z powiatem sochaczewskim.
Nikt nas nie wspomaga finansowo w tych przedsięwzięciach. A powiat argumentuje, prosząc nas o wsparcie przy inwestycjach, że są to drogi, co prawda powiatowe, ale będące na terenie gminy, więc służące ich mieszkańcom. Chcemy, czy nie chcemy, to musimy się zastanowić, jak zrealizować te inwestycje. Cóż, jak by nie patrzeć, kołdra finansowa nie tylko w naszej gminie jest za krótka. Na wszystko nie starcza i trzeba wybierać – ­ mówi sekretarz gminy.
Powiat sochaczewski wnioskuje do gminy o wsparcie finansowe dla drogi Iłów – Giżyce, przebudowę mostu na trasie Iłów – Załusków, oraz przebudowę ulicy Wyzwolenia w Iłowie.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak