Strona główna Kronika kryminalna Wyjeżdżasz na majówkę? Zabezpiecz mieszkanie i nie daj się okraść!

Wyjeżdżasz na majówkę? Zabezpiecz mieszkanie i nie daj się okraść!

595
0
PODZIEL SIĘ
 Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni odpocząć od codziennych trudów i spędzić miło czas z rodziną pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie.
Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy zaufaną sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji.
Nie pozostawiaj w domu cennych rzeczy. Pieniądze i biżuterię, lepiej zawieźć przed wyjazdem do kogoś z bliskiej rodziny. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte mienie w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką.
Żyjmy dobrze z sąsiadami! Jeśli takich posiadasz, poproś ich, by w czasie twojej nieobecności zwracali uwagę czy nikt obcy nie kręci się przy drzwiach, by zabierali reklamy i ulotki z wycieraczki. Jeżeli opuszczasz mieszkanie na dłużej poproś sąsiadów również o odbieranie poczty – zapchana skrzynka pocztowa jest dla włamywacza dowodem dłuższej nieobecności właścicieli.
Przed wyjazdem poprośmy kogoś rodziny lub przyjaciół , by przychodzili do mieszkania (najlepiej codziennie) i zapalali na parę godzin światło, można też kupić „symulator obecności”, który zrobi to automatycznie.
Poinformuj sąsiadów o terminie powrotu, wszystkie podejrzane hałasy pochodzące z naszego mieszkania przed tą datą powinny być dla naszych sąsiadów sygnałem, że dzieje się niepokojącego.
Rzeczy szczególnie cenne oznaczmy w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego. Przed wyjściem sprawdźmy bardzo dokładnie wszystkie drzwi i okna.
Jeśli możemy pozwolić sobie na zamontowanie monitoringu, nie wahajmy się ani chwili. W przypadku zdarzeń kryminalnych, zapis z kamer może być niezwykle pomocny w ustaleniu i zatrzymaniu sprawców, a także w odzyskaniu utraconego mienia.
KPP Policja Sochaczew
fot. Policja.pl