Strona główna Sochaczew miasto Wielkie wiercenie w Trojanowie

Wielkie wiercenie w Trojanowie

682
0
PODZIEL SIĘ
Prawdopodobnie już w maju rozpoczną się prace związane wykonaniem odwiertu geotermalnego na terenie bazy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Trojnanowie. I wszystko wskazuje na to, że na zlecenie miasta wykona go warszawska firma G-Drilling. To właśnie ona, jako jedyna, złożyła ofertę na ogłoszony przez Urząd Miejski przetarg dotyczący tej inwestycji.
Teraz jej oferta jest sprawdzana pod względem zgodności z warunkami zamówienia. I jeżeli nie będzie w niej żadnych uchybień, to za wykonanie odwiertu G-Drilling otrzyma z kasy miasta 12 636 712 złotych. Dodajmy, że praktycznie 100 procent potrzebnych na ten cel środków miasto otrzymało z rządowego programu mającego na celu wykorzystanie znajdujących się na terenie Polski wód geotermalnych. Nasz kraj – według naukowców – jest fenomenem, jeśli chodzi o zasoby ciepłych wód. A te tworzą wielki piec, który rząd zamierza wykorzystać w celu pozyskania energii potrzebnej do ogrzania mieszkań.
Jak już informowaliśmy, znaczna część tych zasobów znajduje się również pod Sochaczewem i w jego okolicach. Potwierdziły to m.in. badania wykonane w latach 70. ubiegłego wieku. Według nich zasoby ciepłej wody powinny znajdować się już na głębokości około 1400 metrów, a jej temperatura ma wynosić ponad 40 stopni. Co istotne dla sochaczewskiego projektu, pod miastem znajdują się dwie warstwy złóż geotermalnych: wody słodkiej i zalegającej pod nią, a oddzielonej warstwą skał, wody silnie zmineralizowanej.
I właśnie do pierwszej z tych warstw, czyli ciepłej, słodkiej wody ma dowiercić się firma G-Drilling.
Jeśli przewidywania naukowców co do lokalizacji źródeł spełnią się – a dowiemy się o tym pod koniec października, czyli po wykonaniu wierceń – to Sochaczew zyska dostęp do wody, którą da się  wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i do picia. Koncepcja wykorzystania odwiertu polega na tym, aby na jego bazie powstał zakład geotermalny, który pobieraną z głębi wodę będzie wykorzystywał do ogrzewania budynków, a po schłodzeniu i uzdatnieniu w nowej stacji uzdatniania wody, która ma powstać w Chodakowie przy ulicy Wyszogrodzkiej, zasili ona miejskie wodociągi. W ten sposób miasto nie tylko obniżyłoby koszty związane z ogrzewaniem, ale nie musiałoby budować nowych ujęć wody. A na to trzeba byłoby przeznaczyć około 60 milionów złotych. Tymczasem koszt planowanej inwestycji w Trojanowie ma wynieść około 20 milionów złotych, a praktycznie całość tych środków ma pochodzić z funduszy zewnętrznych.
Jerzy Szostak
Fot.: Geotermia Podhalańska
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKoniec drogi przez mekę
Następny artykułDojazd na cmentarz