Strona główna Sochaczew miasto Wandale na cmentarzu

Wandale na cmentarzu

656
0
PODZIEL SIĘ
Cmentarze w Polsce a szczególnie te wojenne, na których spoczywają żołnierze polegli w obronie ojczyzny, zasługują na szczególny szacunek i opiekę. A miarą kultury narodu jest właśnie troska o cmentarze własne i groby obce. Jednak nie wszyscy mieszkańcy Sochaczewa wyznają tą maksymę, a pamięć o poległych bohaterach nie ma żadnego znaczenia.
Przykładem tego jest zbezczeszczenie cmentarza wojskowego w Trojanowie, na którym spoczywają prawie 4 tysiące polskich żołnierzy poległych podczas walk z Niemcami w czasie Bitwy nad Bzurą. W zbiorowych żołnierskich mogiłach obok katolików spoczywają wyznawcy prawosławia, judaizmu oraz islamu, którzy w obronie ojczyzny, jaką była dla nich Polska, oddali to, co mieli najcenniejsze – życie.
To właśnie im poświecona jest tablica umieszczona na cmentarzu, a przed którą w nocy z czwartku na piątek, 19-20 maja, ktoś ustawił, a następnie rozbił umywalki i sedesy. Czemu miało to służyć? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że z podobnym zbydlęceniem nie mieliśmy do czynienia w Sochaczewie już dawno.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBudują boisko
Następny artykułKoniec drogi przez mekę