Strona główna Nowa Sucha W maju zaczną budować

W maju zaczną budować

759
0
PODZIEL SIĘ
W gminie Nowa Sucha szczyt działań inwestycyjnych przypada na pierwszą połowę tego roku. W tym czasie ma być wykonanych najwięcej inwestycji drogowych oraz związanych z poprawą i wymianą oświetlenia. Pierwsze prace przygotowawcze już ruszyły. Najwięcej jednak wystartuje ich z początkiem maja, po długim weekendzie.
Wiosna to najlepszy czas na wykonanie tych prac. Chcemy w tym roku wykonać maksimum założonych inwestycji. To nasz priorytet.   Część już rusza do realizacji, a w innych przypadkach lada moment ogłoszone zostaną kolejne przetargi. Chcemy, aby te inwestycje zaczęły się jak najszybciej, jeszcze przed latem i zakończyły się do jesieni. Najlepiej jest teraz, bo gdy przyjdą upały, trudniej się pracuje przy drogach – mówi Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.
Ciągle zgłaszają
 Co roku w gminie Nowa Sucha w planowanym budżecie, zaraz po oświacie, najwięcej planuje się przeznaczyć na poprawę infrastruktury drogowej. Radni wraz z wójtem gminy uważają, że trzeba maksymalnie wykorzystać możliwości i jak najlepiej zadbać o drogi, gdyż bez nich trudno rozwijać gminę.
Żaden inwestor nie przyjedzie do nas, kiedy nie będzie mieć dobrego dojazdu. To sprawdziło się, i tam gdzie mamy dobrą infrastrukturę drogową, pojawiły się nowe firmy. Tym samym już odczuwamy to w dochodach gminy, bo napłynęły nowe podatki. Ich przyrost daje nam dodatkową szansę na inwestowanie – zaznacza Maciej Mońka.
Jednocześnie dodaje, że mieszkańcy cały czas zasypują go wnioskami o kolejne naprawy i remonty dróg. Najwięcej głosów dotyczy zwłaszcza katastrofalnej sytuacji dróg powiatowych.
– W poprzedniej kadencji rady główną inwestycją na drogach powiatowych był most w Kozłowie Szlacheckim i chodnik przy ulicy Sochaczewskiej w Kozłowie Biskupim. Teraz dofinansowaliśmy przebudowę drogi Nowa Sucha – Kościelna Góra, naprawę jezdni w Starym Żylinie i Mizerce. Teraz wykonywany jest projekt przebudowy drogi w Mizerce oraz przygotowywane plany chodnika w Nowej Suchej. To jednak nadal nie wystarczająco. Jeśli wystarczy funduszy, będą utwardzenia poboczy dróg w Orłowie i Rokotowie, tak, aby w przyszłości mogły tam powstać szersze jezdnie do 5 metrów, o co zabiegają mieszkańcy – dodaje wójt.
Łatanie i budowanie
W gminie Nowa Sucha tegoroczna zima wpłynęła bardzo na stan dróg. Od końca marca i przez cały kwiecień, zgodnie z zapowiedziami Macieja Mońki, trwa doraźne naprawianie i łatanie dziur. Jeśli będzie to konieczne, prace zostaną przedłużone na maj. W wielu miejscach na gminnych drogach jest też popękany asfalt.
– Przed torami i zaraz za torami, w obu stronach droga jest tak popękana, że wpada się w dziury – mówi jedna z mieszkanek Kornelina.
Dotyczy to ul. Kwiatowej, która ciągnie się od Kozłowa Biskupiego, tuż za przejazd kolejowy w Kornelinie. Stan drogi   rzeczywiście jest fatalny, gdyż dziura tu na dziurze, a łata na łacie.
Inwestycja ruszy tu niebawem. Dopiero co zatwierdzony został przez komisję przetarg na wykonanie tej ulicy. Naprawa nawierzchni ulicy Kwiatowej zostanie zrealizowana do 31 sierpnia – zapewnia wójt Nowej Suchej.
W podobnej sytuacji co Kwiatowa jest wiele ulic w Kozłowie Biskupim. Pilnych napraw wymagają ulice Złota, Sosnowa, Olimpijska i Piękna. Na tych drogach ma też być wykonana modernizacja do końca sierpnia w sumie za około 420 tysięcy złotych.
Nie we wszystkich przypadkach jest możliwa całkowita modernizacja. Zresztą nie zawsze o to zabiegają mieszkańcy tych ulic. Chodzi im głównie o to, aby w miarę bezpiecznie i suchą stopą mogli dotrzeć do domu. Wójt Maciej Mońka obiecuje, że w ciągu miesiąca na drogach będą utwardzenia, dotyczy to m.in. ulic – Dębowej i Orzechowej, które w perspektywie mają być modernizowane.
W tym roku przebudowane będą też drogi w Zakrzewie, Kurdwanowie, Kozłowie Szlacheckim. Na ten cel zarezerwowano w sumie ponad pół miliona złotych. Dodatkowo na budowę oświetlenia ulicznego zagospodarowano w budżecie blisko 150 tysięcy złotych. Nowe lampy będą w Wikcinku, Leonowie i na części ulic Kozłowa Biskupiego.
Obecnie przygotowujemy nowe przetargi, które obejmą inwestycje realizowane do końca listopada. Mam nadzieję, że pomimo wzrostu i to znacznego kosztów inwestycji, uda nam się znaleźć korzystne oferty – stwierdza z optymizmem Maciej Mońka.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak