Strona główna Kultura Ulotne chwile na płótnach

Ulotne chwile na płótnach

865
0
PODZIEL SIĘ
W Galerii ZeDek przy Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia odbył się 20 kwietnia wernisaż malarstwa Bożeny Kalkowskiej. Wystawa „Zatrzymane chwile” prezentuje głównie prace olejne przedstawiające mazowieckie krajobrazy o różnych porach dnia i roku.
Malarstwo pasjonowało mnie zawsze, ale moje życie inaczej się ułożyło. Wybrałam zawód niezwiązany ze sztuką. Z początku rysowałam ołówkiem i pastelami. Kiedy trafiła się okazja zaczęłam uczęszczać na zajęcia Ewy Kubeł-Zielińskiej i pod jej kierunkiem od 6 lat zdobywam umiejętności praktyczne. Próbowałam różnych technik malarskich. W końcu trafiłam na oleje. To jest, co mi najbardziej odpowiada – mówi Bożena Kalkowska.A dlaczego pejzaże? Po prostu one mnie najbardziej fascynują. To, co jest naturą, co przemija. Chcę utrwalić i zachować to piękno na płótnach.
Bożena Kalkowska swe pierwsze prace wykonywała na szkle. Później zafascynowały ją suche pastele. Dopiero od niedawna przerzuciła się na malarstwo olejne. Jak mówi tu odkryła najwięcej możliwości twórczych. Okazjonalnie tylko powraca do pasteli i to najczęściej ze względów praktycznych np. podczas podróży, kiedy trudno rozłożyć się ze sztalugą.
– Pasja żony jest dla mnie czymś ważnym. Obserwuję, z jaką radością realizuje siebie. jak cieszy się tym, co namalowała. To wspaniale, że udaje jej się odkrywać w sobie radość życia i tworzyć coś, co podoba się tak wielu osobom – stwierdza mąż Bożeny Kafkowskiej.
Prace Bożeny Kalkowskiej były prezentowane 2012 i 2014 roku w czasie wystaw zbiorowych organizowanych w SCK w Boryszewie, jak również na jej wystawie indywidualnej w 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie. Malarka ma na koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach. W 2017 roku w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Władysława Ślewińskiego za pracę „Miejsce zadumy” otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Brała też udział w wystawie malarstwa artystów plastyków Ziemi Sochaczewskiej w ramach obchodów Roku św. Brata Alberta. W edycji Jubileuszowej Wystawy „Malujące Ewy”  pokazała dwa obrazy – „Zachód słońca na bagnach” i „Urok lata”.
Pejzaż zimowy z wierzbami autorstwa Bożeny Kalkowskiej został wyróżniony w konkursie „Symbole narodowe – Malarstwo” w ramach projektu „Cztery Pory Roku Polskiej Niepodległości.” Artystkę fascynują równiny Mazowsza. Maluje łąki, leśne ścieżki, mgliste poranki, wschody oraz zachody słońca. I choć są to typowe tematy pejzaży, tysiące razy prezentowane artystów, to jednak w wykonaniu Bożeny Kalkowskiej urzekają swoim ulotnym pięknem.
To jedna z moich najbardziej utalentowanych malarek. Ma nie tylko pasję, ale też umie to przelać na płótno. Jeśli dobrze się przyjrzeć to jej prace wcale nie odbiegają warsztatem od tego, co tworzą zawodowcy – dodaje Ewa Kubeł-Zielińska.
 BN