Strona główna Sochaczew miasto Uczyń Sochaczew piękniejszym

Uczyń Sochaczew piękniejszym

608
0
PODZIEL SIĘ
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. W przyszłym roku na realizację zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów zostanie przeznaczonych 1,2 miliona złotych, czyli o 50 tysięcy więcej niż w tym roku.
Ale to nie jedyne zmiany, jakie znalazły się w konsultowanym obecnie projekcie regulaminu SBO 2019. Jak stwierdza Marek Fergiński, zastępca burmistrza Sochaczewa, zaproponowane regulacje wychodzą naprzeciw sugestiom zgłaszanym przez mieszkańców Sochaczewa.
W przyszłorocznej edycji budżetu nadal obowiązywać będzie podział na tak zwane projekty duże (od 100 do 870 tys. zł) i małe (od 20 do 100 tys. zł), na które pula do podziału wyniesie 330 tys. zł. Z tym tylko, że w przypadku małych projektów pojawił się dolny próg wartości przedsięwzięcia. Sprecyzowano także charakter dużych projektów. Regulamin określa, że „musi to być zadanie takie jak: remont infrastruktury lub wydatek majątkowy”. Kolejne kryterium, dotyczące wszystkich zgłoszonych projektów, określa, że muszą one być „ogólnodostępne dla mieszkańców”. Co należy rozumieć, że mamy w końcu do czynienia z rezygnacją z umieszczania w SBO inwestycji polegających m.in. na remoncie szkolnych łazienek. Co w ostatnich latach było nagminnym zjawiskiem.
Same konsultacje społeczne regulaminu SBO potrwają do 21 kwietnia i następnie jego projekt trafi na sesję Rady Miejskiej, która zadecyduje o jego przyjęciu. Gdyby tak się stało, to wnioski z propozycjami inwestycji do SBO 2019 będzie można składać od 15 czerwca do 15 sierpnia. Mogą je składać wszyscy mieszkańcy Sochaczewa w wieku powyżej 16 lat oraz organizacje pozarządowe działające na terenie miejskiego samorządu.
Następnie zgłoszone projekty zostaną ocenione pod względem merytorycznym przez właściwe wydziały Urzędu Miejskiego. Podstawowym kryterium przy ocenie będzie możliwość realizacji inwestycji w jednym roku kalendarzowym, oraz czy uda się ją wykonać na terenie będącym własnością lub we władaniu miasta. Wykonana zostanie także wstępna wycena każdego wniosku, jak i ocena możliwości zabezpieczenia w budżecie miasta środków na pokrycie kosztów, które projekt będzie generował przez kolejne lata.
To właśnie na podstawie oceny merytorycznej zostanie sporządzona ostateczna lista projektów, na które zagłosują mieszkańcy Sochaczewa. Głosowanie potrwa od 1 do 19 października. I tak jak w poprzednich latach, przebiegnie dwutorowo. Wypełnione ankiety będzie można wrzucać do urn w wybranych punktach na terenie miasta lub uzupełnić je w formie elektronicznej na platformie internetowej budzet.sochaczew.pl. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Sochaczewa, który ukończył 16 lat. Każdy głosujący będzie mógł wybrać maksymalnie dwa projekty z listy.
Decyzję mieszkańców poznamy 7 listopada. Do realizacji przeznaczone zostaną projekty, które uzyskają największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Sochaczewski Budżet Obywatelski 2019.
– Od pierwszej edycji budżetu udało się zrealizować kilkadziesiąt ciekawych projektów, to między innymi coroczne letnie kino plenerowe, nowe siłownie, place zabaw dla dzieci, boiska przy szkołach, boisko do plażówki w Chodakowie, plaża nad Bzurą. SBO to kopalnia ciekawych projektów, zatem nawet jeśli dobry pomysł nie zyska dostatecznej liczny głosów, staramy się go wprowadzić w życie poza SBO. Tak było np. z placem zabaw przy Fabrycznej. Nie wygrał w głosowaniu, ale rok później wpisaliśmy go do budżetu miasta i od 2014 roku dzieci mają piękny, bezpieczny, ogrodzony plac zabaw – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
opr. Jerzy Szostak
fot. Pixabay
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZmienili godziny pracy
Następny artykułPomoc na nowych zasadach