Strona główna Sochaczew miasto Studenckie wizje Sochaczewa

Studenckie wizje Sochaczewa

742
0
PODZIEL SIĘ
Kolejna edycja konkursu „Rewaloryzacja zabudowy Sochaczewa” dla studentów architektury Politechniki Warszawskiej już za nami. W tym roku za najbardziej interesującą pracę uznano rewitalizację Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz zabudowań byłego folwarku przy ulicy Głowackiego.
Kilka miesięcy temu burmistrz Sochaczewa, we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, ogłosił konkurs na najlepszy projekt rewaloryzacji zabytkowej zabudowy Sochaczewa. Studenci mieli nakreślić wizje zagospodarowania czterech obiektów – biurowca byłych zakładów CHZWCH „Chemitex”, Muzeum Kolei Wąskotorowej, zabudowań byłego folwarku przy ul. Głowackiego oraz dworu w Chodakowie przy ul. Hotelowej. Rezultat ich prac można oglądać na pokonkursowej wystawie w Miejskich Kramnicach.
Inspiracje do działań
W tegorocznym konkursie wzięło udział trzydziestu trzech studentów, którzy podzieleni na zespoły złożyli w sumie piętnaście prac projektowych.
Jak powiedział nam Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa:
Chodziło nam o uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym, funkcjonalnym i estetycznym koncepcji architektonicznej remontu, adaptacji, rozbudowy, ewentualnie odtworzenia obiektów i zespołu obiektów budowlanych ważnych dla naszej społeczności lokalnej. Kilku autorom udało się to znakomicie.
Z kolei Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, podczas otwarcia wystawy, którą poprzedziło wręczenie studentom nagród za najlepsze prace, stwierdził, że nie jest to konkurs, który kończy się wraz z ogłoszeniem wyników i przyznaniem nagród.
Wasze prace, wizje Sochaczewa, są zaczynem do dalszych działań, są dla nas inspiracją. Podsuwają nam gotowe rozwiązania, jak należy poprawić miejską przestrzeń pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Przestrzeń miejską, która tak bardzo ucierpiała podczas I oraz II Wojny Światowej. Dokonanych wtedy zniszczeń w przestrzeni publicznej nie udało się odtworzyć, mimo wielu starań do dnia dzisiejszego. Podejmujemy jednak w tym kierunku kroki, czego doskonałym przykładem są Kramnice Miejskie, w których właśnie się znajdujemy – powiedział wiedział Piotr Osiecki. Podkreślając jednocześnie, że konkurs jest doskonałym przykładem współpracy miasta i Politechniki Warszawskiej.
Folwark Dźwięku
W podobnym tonie wypowiedział się profesor Cezary Głuszek – który wraz z Tadeuszem Krysiakiem, naczelnikiem Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury UM w Sochaczewie, był pomysłodawcą konkursu.
Głuszek zwrócił uwagę, że dzięki konkursowi studenci mieli znakomitą okazję poznania procesu projektowego z realiami życia. Jak również rzadką okazję do współpracy – już podczas studiów – ze swoim starszymi kolegami, pracownikami Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, z pomocy których podczas przygotowywania projektów mogli korzystać w uzyskaniu niezbędnych kompleksowych informacji. Co, jak podkreślił profesor, zdarza się w życiu bardzo rzadko. Głuszek zwrócił także uwagę, że w tym roku konkurs „wyszedł” poza miasto i objął obiekty będące własnością powiatu sochaczewskiego.
Są nim zabudowania byłego folwarku przy ulicy Głowackiego. Z kolei w przyszłym roku chcemy, aby jednym z obiektów, którym zajmą się studenci, był dwór w Gawłowie oraz otaczający go teren – poinformował zebranych profesor Głuszek.
Za najlepszą tegoroczną pracę sąd konkursowy uznał wizję rewitalizacji Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie autorstwa Moniki Frydryszak i Darii Rutkowskiej. Jury przyznało dwie drugie nagrody: Tomaszowi Dzieduszyckiemu i Marcinowi Bombalickiemu za pracę „Folwark Dźwięku” oraz Aleksandrze Karnickiej i Renacie Sawickiej za prace „Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”. Z kolei trzecią nagrodę otrzymała praca „Ośrodek hipoterapii i sztuki w Sochaczewie” autorstwa Krzysztofa Kuczyńskiego i Gabrieli Wojtczak, oraz „Konserwacja zabudowań pofolwarcznych w Sochaczewie – akademia kulinarna, laboratorium mydła, zielarnia” autorstwa Joanny Żybul i Filipa Karlickiego.
Przyznano także trzy wyróżnienia. Otrzymały je prace: „Węzeł przędzy” – Aleksandra Tchórzewska, Stanisław Tomaszewski i Wojciech Wojciechowski, „Miasteczko naukowo badawcze” – Zuzanna Kołakowska i Konrad Kunc, oraz „Przystanek Chodaków” – Konrad Szumiński i Alicja Samsel.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak, UM Sochaczew

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJubileusz mistrza
Następny artykułWilki nie dały szans