Strona główna Wyszogród Stare schody do remontu

Stare schody do remontu

837
0
PODZIEL SIĘ
Potrzebne były aż dwa konkursy ofert ogłoszone przez Urząd Gminy i Miasta, aby wybrać wykonawcę, który podejmie się odnowy zabytkowych schodów w Wyszogrodzie, sięgających swą historią okresu międzywojennego. W końcu udało się znaleźć firmę, która zmieściła się w stawianych przez urząd wymogach.
Jednak po dokładniejszym rozeznaniu się wyszło na to, że wskazane przez Urząd Gminy i Miasta w Wyszogrodzie obiekt, czyli stare schody nie są z definicji zabytkiem. Po prostu nie ma ich w rejestrze zabytków. Jak stwierdzono po wizji lokalnej, z okresu międzywojennego pozostały najprawdopodobniej tylko elementy fundamentów, na których posadowione zostały obecne, już powojenne schody.
To o tyle ułatwia sprawę dla wykonawcy, że choć odbudowuje stare schody, to nie musi jednak uzgadniać projektu i realizacji inwestycji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Tym samym też koszt jest dużo mniejszy, gdyż nie ma dozoru konserwatorskiego.
W pierwszym podejściu do konkursu ofert zgłosiła się tylko jedna firma, PHU Tymbud z Maszewa Dużego pod Płockiem, i zobowiązała się odremontować schody (podesty, ciągi oraz balustrady) wraz z wykonaniem i montażem trzech latarni parkowych za ponad 115 tys. złotych brutto. Inwestycja miała być ukończona do 20 czerwca.
Jednak konkurs ten został unieważniony trzy dni po dokonaniu otwarcia oferty. W punktacji oferty decydującym była kwestia ceny. Gmina na remont schodów zarezerwowała w sumie 76 tys. złotych.
– Powodem jego unieważnienia było to, że proponowana cena była znacznie większa, niż zagwarantowane w budżecie środki na tę inwestycję, i znacznie przewyższała kwotę przeznaczoną na jej sfinansowanie – zaznaczył Jan Boszko, burmistrz Wyszogrodu, unieważniając konkurs.
W tym samym dniu ogłoszono decyzję o kolejnym naborze ofert na remont schodów miejskich. Warunki pozostały takie same. Konkurs został rozpatrzony 9 kwietnia.
Tym razem poza Tymbudem, który obniżył swą cenę o 10 tys. złotych, zgłosiły się – firma Progres z Żabiej Woli oraz Remondis Aqua z Wyszogrodu. Miejscowa firma zaproponowała za wykonanie remontu schodów kwotę blisko 80 tys. złotych brutto.
Decyzje jeszcze nie zapadły, ale prawdopodobnie burmistrz Wyszogrodu zaakceptuje ofertę Remondisu jako najkorzystniejszą finansowo. Zapewne również radni przychylą się do kwestii dołożenia niewielkiej różnicy – około 4 tys. złotych do inwestycji. Najważniejsze jednak, że schody staną się w końcu bezpieczne.
BN
Fot. Bogumiła Nowak

 

 

 

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolowanie na dilerów
Następny artykułPijany wywrócił tira