Strona główna Sochaczew miasto Powiozą nas elektryczne autobusy

Powiozą nas elektryczne autobusy

697
0
PODZIEL SIĘ
Wkrótce na ulicach miasta pojawi się kilka ekologicznych autobusów spełniających najwyższe normy środowiskowe. Miasto otrzyma na ich zakup kilka milionów złotych dofinansowania ze środków zewnętrznych.  
Bardzo dobre wieści płyną z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która ogłosiła, że z trzynastu samorządowych projektów złożonych na konkurs z zakresu walki ze smogiem i promocji ekologicznego transportu, do dofinansowania i realizacji wybrano dwa. Najwięcej punktów na Mazowszu zdobył „Sochaczewski Eko-bus” o wartości 10 mln złotych. Ta ogromna kwota w dwa lata zostanie zainwestowana w komunikację miejską. Projekt ma być realizowany przez miasto w partnerstwie ze starostwem powiatowym i gminą Brochów.
– Nasz wniosek był najlepszy na Mazowszu i z 56 możliwych do zdobycia punktów eksperci przyznali mu aż 54. Lista rankingowa jest ogłoszona, i wiemy, że nasz projekt zostanie dofinansowany aż w 80 procentach z dwóch źródeł. Ponad 7 milonów ma stanowić dotacja unijna, a niemal 800 tysięcy dołoży do Eko-busa budżet państwa. Czekamy na informację, kiedy dojdzie do podpisania umowy i zaraz potem szykujemy się do ogłaszania przetargów – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
 Jubileuszowy prezent
 W dwa lata, wraz z wkładem własnym miasta, na zakup nowoczesnych autobusów, montaż wiat i elektronicznych tablic z rozkładem, biletomaty oraz budowę ścieżki rowerowej łączącej istniejące ścieżki na moście i w ulicy Staszica, wydanych zostanie 9,9 mln złotych.
– To ogromna kwota, niespotykana dotychczas w czterdziestoletniej historii ZKM. Tak się składa, że po raz pierwszy autobusy komunikacji miejskiej wyjechały na ulice Sochaczewa 1 maja 1979 roku, zatem na swój jubileusz ZKM otrzyma piękny prezent – stwierdza Piotr Osiecki. Podkreśla jednocześnie, że zwycięski projekt idealnie wpisuje się w proekologiczne działania miasta, a darmowa komunikacja miejska dla uczniów czy starania o unijną dotację na wymianę starych pieców węglowych, to tylko część z nich.
– Przy każdej remontowanej głównej drodze na terenie Sochaczewa, bez względu na to, czy jest miejska, powiatowa czy wojewódzka, budowane są ścieżki rowerowe. W ostatnich latach dwukierunkowe ścieżki lub wspólne pasy pieszo-rowerowe powstały przy ulicach Staszica, Chodakowskiej, Płockiej i na moście, w pasażu Duplickiego. W tym roku będą też na ulicy Chopina, Licealnej i drugim odcinku Trojanowskiej. Liczę, że bezpłatne przejazdy dla uczniów i budowa kilometrów ścieżek rowerowych odczuwalnie poprawią jakość powietrza w naszym mieście – zaznacza burmistrz.
 Ekologiczne autobusy
 Jak już informowaliśmy, projekt Eko-bus składa się z kilku uzupełniających się elementów. Pierwszy z nich to zakup trzech autobusów elektrycznych i dwóch spalinowych spełniających ekologiczną normę EURO 6. Mają być niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w platformy pozwalające na wjazd wózkiem inwalidzkim. Muszą zabierać minimum 80 pasażerów. Autobusy elektryczne na jednym ładowaniu mają przejechać 150 – 200 km. Ładowanie akumulatorów ma się odbywać w bazie ZKM. Drugi element, to montaż pięciu tablic z dynamicznym rozkładem jazdy. Elektroniczne tablice staną przy stacji PKP, na pętlach autobusowych przy szpitalu i okrąglaku w Chodakowie oraz na przystankach przy ul. Traugutta – przy parku Chopina i piekarni Gzik&Janiak.
Kolejnym komponent projektu to zakup 26 wiat przystankowych i montaż przy siedmiu z nich modułów rowerowych. Tymi ostatnimi ratusz chce zachęcić do korzystania z komunikacji publicznej osoby, które do przystanków dojeżdżają rowerami. Nowe wiaty miałyby stanąć na pętlach przy ul. Inżynierskiej, cmentarzu komunalnym, szpitalu powiatowym i obok młyna Repszów, na przystanku przy skrzyżowaniu ulic Kościńskiego, Boryszewskiej i Inżynierskiej, naprzeciw zakładów Boryszew ERG oraz w Chodakowie, przy oddziale banku PKO BP. Wiaty zostaną wyposażone w elektroniczne tablice z dynamicznym rozkładem jazdy.
Bilet na karcie
Kolejnym elementem będą biletomaty, które zostaną ustawione na Placu Kościuszki oraz przy dworcu PKP. Automat sprzeda bilety papierowe oraz zakoduje karty elektroniczne (takie będą bilety miesięczne), przyjmie zapłatę za pomocą banknotów, bilonu, kart płatniczych. Urządzenia wyeliminują konieczność przychodzenia co miesiąc do biura ZKM, by kupić bilet okresowy. Podobną funkcję będą miały biletomaty mobilne zamontowane w pięciu nowych autobusach.
Z kolei w biurze ZKM uruchomione zostanie stanowisko sprzedaży elektronicznych biletów okresowych. Pracownik zakładu wyda elektroniczną kartę, gotową do użytku, którą w kolejnych miesiącach można będzie zasilać w biletomatach.
W ramach projektu planuje się wytyczenie ścieżki rowerowej przez Plac Kościuszki, która połączy trasy rowerowe w ulicy Warszawskiej (zaczynającą się za mostem) i w ulicy Staszica. Ponieważ wzrośnie znaczenie placu przed dworcem PKP, jako głównego węzła komunikacji, stąd w planach jest budowa dodatkowego stanowiska dla autobusów. Na koniec trzy parkingi wyposażone zostaną w stojaki rowerowe. Miasto chce je postawić przy placach Kościuszki i św. Dominika oraz przy ul. Sienkiewicza.
UM Sochaczew

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzas na otwarcie plaży
Następny artykułBudują boisko