Strona główna Teresin Odkrywając zagadki historii

Odkrywając zagadki historii

620
0
PODZIEL SIĘ
Wędrówka z folderem pełnym zagadek i długopisem w ręku, po leśnych ścieżkach, dążąc do celu po ukryty skarb. Grupa uczestników tegorocznego questingu spotkała się w Teresinie w sobotni poranek (21 kwietnia).
Questing to forma odkrywania dziedzictwa miejsca poprzez przemierzanie nieoznakowanych szlaków. Celem przejścia trasy jest rozwiązanie zagadek logicznych, historycznych i terenowych, po to, by na końcu podróży odkryć tajemnicze „coś”.
 Szukając skarbu
Na taką zabawę już po raz kolejny zaprosili mieszkańców, nie tylko gminny Teresin, wójt Marek Olechowski i Aleksandra Starus, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Przypomnijmy, pierwsza tego typu zabawa w Teresinie zorganizowana została w 2015 roku. Od tego czasu stała się imprezą cykliczną i cieszy się zainteresowaniem, zarówno młodych, jak i starszych osób.
Tegoroczna impreza również zgromadziła na starcie liczne grono chętnych do leśnej wędrówki. Zabawa była przednia, a samo rozwiązywanie poszczególnych rebusów ciekawe i wymagające logicznego myślenia. Każdy z uczestników dostał specjalną zagadkową broszurę, długopis i tak wyposażony ruszył w poszukiwaniu skarbu. Tradycyjnie była nim okolicznościowa pieczątka z wizerunkiem pałacu, stanowiącego niegdyś majątek księcia Władysława. Ukryta tuż pod jednym z drzew, w pobliżu miejsca, w którym przed laty zamordowano księcia.
Trasa questingu wiodła głównie leśnymi duktami, ale też wokół pałacu Druckich-Lubeckich. Start i meta gry terenowej znajdowały się na terenie Ośrodka „Leśne Zacisze”. Nie zabrakło muzyki, a dyrektor biblioteki Aleksandra Starus zapoznała zebranych z historią wydarzeń, jakie doprowadziły do zabójstwa księcia Druckiego-Lubeckiego. W tym roku przypada 105. rocznica jego śmierci. Teresińska gra terenowa wpisała się też w ramy jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Poprzez udział w naszym questingu udaje się poznawać dziedzictwo miejsca, które ściśle wiąże się z historią gminy Teresin. Do tego bardzo aktywnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, wśród pięknej przyrody, wraz z rodziną i znajomymi. Dziękuję, że byliście z nami w te słoneczne sobotnie przedpołudnie – mówiła na zakończenie Aleksandra Starus. Zabawę na łonie natury zakończyło wspólne biesiadowanie przy grillu.
Śladami historii
Warto jednak dodać, że to nie koniec podobnych imprez na terenie gminy Teresin. Kto chce wyruszyć w niesamowitą przygodę w przeszłość, wspólnie z harcerzami może udać się w wędrówkę poprzez dzieje naszej Ojczyzny.
Przeżyjmy wspólnie wydarzenia, które począwszy od I Wojny Światowej doprowadziły Polskę do odzyskania Niepodległości – namawiają do uczestnictwa w kolejnym wydarzeniu teresińscy druhowie z 1 Drużyny Harcerskiej im. św. M. Kolbe w Teresinie. Wspólnie z Gminą Teresin zapraszają całe rodziny, i tych młodszych, i tych starszych na niecodzienną grę uliczną. W ten właśnie sposób rozpocznie się teresińska majówka.
Początek około 7-kilometrowej wędrówki – we wtorek 1 maja o godz. 9.00. To wydarzenie również wpisujące się w ramy gminnych obchodów stulecia odzyskania Niepodległości, jak również stulecia Związku Harcerstwa Polskiego.
Dla tych, którym poznawanie historii regionu jest szczególnie bliskie, mamy jeszcze jedną propozycję. Oto w najbliższą niedzielę 29 kwietnia dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i prezes Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie” zapraszają na spotkanie z cyklu „Nasze lokalne dzieje …Szymanów”. Odbędzie się ono w kościele Wniebowzięcia NMP w Szymanowie o godz. 12.15. Wstęp wolny.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk
 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDo Chopina za darmo
Następny artykułW maju zaczną budować