Strona główna Teresin Ochotnicy dostaną nowe wozy

Ochotnicy dostaną nowe wozy

657
0
PODZIEL SIĘ
Aż 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego otrzymało dofinansowanie do zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W tej grupie są dwie jednostki OSP w powiatu sochaczewskiego. Jest duża szansa, że ochotnicy wyjadą nowymi wozami jeszcze w tym roku.
Oczywiście to tylko dofinansowanie do zaplanowanych przez gminy zakupów dla ich jednostek strażackich. W sumie koszt dofinansowania na ciężki lub średni samochód ratowniczo-gaśniczy z zamontowanym na stałe wyposażeniem wynosi 130 tysięcy złotych. Z kolei dotacja do lekkiego wozu strażackiego to ponad 69 tysięcy złotych. Gminy muszą zarezerwować sobie na zakup nowych wozów ratowniczo-gaśniczych w sumie około 800 tysięcy złotych, bo taki jest przeciętny koszt zakupu nowego wozu ­– mówi Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Hojnie dla ochotników
O wsparciu zakupu tak ważnego sprzętu dla pracy druhów OSP na terenie Mazowsza, zdecydowali radni województwa mazowieckiego jeszcze w ubiegłym roku. Zdecydowali się przyznać gminom 8 mln zł na dofinansowanie dla jednostek OSP.
W sumie wpłynęły 262 wnioski na ponad 12 mln zł. Ponieważ kwota przekraczała zaplanowany budżet, zdecydowano, że w pierwszej kolejności dofinansowane będą 2 ciężkie, 42 średnie oraz 13 lekkich wozów strażackich. Na ten cel przekazano 6,62 mln zł. Dzięki temu wsparciu z budżetu województwa ochotnicy dysponują z roku na rok coraz lepszym sprzętem. Jednak wiele jednostek nadal wymaga dotowania.
Umowy w sprawie przydzielenia wybranym gminom dotacji na nowe wozy zostały podpisane z gminnymi samorządowcami 9 kwietnia. Sygnowali je przedstawiciele gmin oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Wiesław Raboszuk, wicemarszałek, oraz członkowie zarządu – Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski.
To kolejne środki z budżetu województwa dla mazowieckich OSP. Jednym z naszych priorytetów jest bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Aby strażacy mogli skutecznie nieść pomoc, muszą dysponować jednak jak najlepszym, profesjonalnym sprzętem – stwierdził Adam Struzik.
Gmina zbiera kasę
W grupie tych, co otrzymały dotacje, są dwie jednostki z terenu gminy Sochaczew. To OSP w Budkach Piaseckich w gminie Teresin oraz OSP Jasieniec w gminie Rybno.
W obu przypadkach przyznano po 130 tysięcy złotych na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym zamontowanym na stałe.
Umowę na pomoc finansową w formie dotacji celowej na dofinansowanie zakupu sprzętu specjalistycznego dla OSP w Budkach Piaseckich 9 kwietnia podpisali z marszałkiem województwa Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, oraz Jadwiga Durczak, skarbnik gminy.
Jednak do zakupu jeszcze daleka droga. Potrzebne jest zebranie średnio około 600 tys. zł. Gminni urzędnicy zapewniają jednak, że uczynią wszystko, aby zakup wozu był zrealizowany do końca bieżącego roku.
Procedury nie są takie szybkie. Jesteśmy w trakcie ustawiania źródeł finansowania zakupu. Pieniądze przeznaczone na OSP w Budkach Piaseckich są zadaniem do rozliczenia do końca tego roku – mówi Julita Kowalska, kierownik zespołu ds. pozyskiwania funduszy pozabudżetowych w Urzędzie Gminy Teresin.
W tej chwili trwa zatem w gminie zbieranie pieniędzy z różnych źródeł. W gminie zapewniają, że jest szansa, aby pod koniec 2018 roku wóz strażacki trafił już do remizy w Budkach Piaseckich.
To dobry czas dla tamtejszej OSP. Nie tak dawno, bo w lutym, dzięki przeznaczonym funduszom ze wsi Dębówka oraz Budki Piaseckie druhowie zakupili profesjonalny sprzęt do jednostki.
Sołectwa przekazały po 6 tysięcy złotych dzięki, czemu mogliśmy zakupić 5 hełmów Rosenbauer Heros Titan, które na chwile obecną są najlepsze w swojej kategorii na całym świecie, a zarazem są to jedyne takie hełmy w naszym powiecie – mówią zadowoleni strażacy Budek.
Kolejnym zakupem był detektor wielogazowy MSA Altair 4X, który również w swojej kategorii jest jednym z najlepszych.
Za pozostałą cześć pieniędzy zakupiliśmy sito kominowe oraz rękawice specjalne RGS-355 – dodają.
Warto również wspomnieć, że w ostatnim czasie nastąpił odbiór techniczny robót wykończeniowych w zakresie drugiego etapu, jeśli chodzi o budynek strażnicy OSP Budki Piaseckie. W ramach tej inwestycji wykonano m.in. adaptację świetlicy, pomieszczeń socjalnych i części garażowej, a na cele szkoleniowe zaadaptowano również poddasze.
 Na pewno zbierzemy
Podobnie sprawa przedstawia się w gminie Rybno, gdzie też pracują nad tym, by zebrać potrzebne fundusze na zakup wozu strażackiego. Podobnie jak w gminie Teresin, jeszcze nie zostały ogłoszone przetargi na ich zakup. To, jak zapewnia Grzegorz Kropiak, wójt gminy Rybno, będzie możliwe, gdy gmina zbierze potrzebne na zakup fundusze. W gminie wszyscy wierzą w to, że uda się i strażacy w nowy rok 2019 wjadą z nowy wozem ratowniczo-gaśniczym.
W gminnym budżecie mamy zapisane, że na zakup wozu dla OSP w Jasieńcu jest zagwarantowane 200 tysięcy złotych. Pewnym jest dotacja od marszałka w wysokości 130 tysięcy złotych. Pozostałą kwotę, czyli około 600 tys. złotych musimy zebrać. Jesteśmy przygotowani do złożenia wniosków na inne źródła finansowania, gdyż z budżetu gminy nie jesteśmy w stanie wyłożyć więcej niż zapisaliśmy – mówi wójt Grzegorz Kropiak.
Dodaje, że to strażacy z OSP zdecydują, jaką wybiorą markę wozu i jaki on będzie, gdyż musi odpowiadać ich potrzebom, zadaniom oraz pasować do remizy (bez konieczności przebudowy budynku). Jedynym ograniczeniem jest to, że musi to być samochód strażacki średniej klasy, bo na taki jest dofinansowanie.
Wozy muszą być też zakupione w tym roku, gdyż jest to jednoroczna inwestycja, która musi być rozliczona do końca 2018 roku.
Na sprzęt i remizy
Ale nie tylko na nowe wozy strażackie gminy mazowieckie dostały dofinansowanie. Wkrótce zacznie się nabór wniosków na zakup nowoczesnego, profesjonalnego sprzętu ratowniczego-gaśniczego dla ochotników. W budżecie Urzędu Marszałkowskiego na ten cel przeznaczonych jest 1,38 mln zł. Sprzęt jest ważny, bo jak wykazuje praktyka, ochotnicy nie tylko gaszą pożary, ale też coraz częściej uczestniczą przy wypadkach drogowych i w akcjach w trakcie klęsk żywiołowych. Tylko w ubiegłym roku jednostki OSP na Mazowszu brały udział w 20 tys. samodzielnych interwencji.
Inwestując w sprzęt, nie zapominamy jednak o remizach strażackich. Wkrótce, dzięki funduszom z budżetu Mazowsza strażacy będą mogli wyremontować swoje strażnice – dodaje rzecznik urzędu marszałkowskiego.
Dotychczas samorząd województwa przeznaczył na wsparcie OSP 67,4 mln zł, co pozwoliło jednostkom na zakup 659 specjalistycznych wozów, 36 łodzi oraz około 690 pomp.
Bogumiła Nowak
Marcin Odolczyk
Fot. Masovia.pl
 
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRekord Polski w Teresinie
Następny artykułBezpłatne szkolenie