Strona główna Kultura Narodowe symbole w sztuce

Narodowe symbole w sztuce

977
0
PODZIEL SIĘ
W ramach projektu „Cztery Pory Roku Polskiej Niepodległości” 24 marca rozstrzygnięty został konkurs plastyczny z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Jego przewodnim mottem było „Polska to mój kraj, moja Ojczyzna”. Tego samego dnia również w SCK podsumowany został konkurs na rysunek „Rok dla Niepodległej” – inspiracje z historii Polski „Polonia” Artura Grottgera.
Celem obu konkursów było podkreślenie niepodległościowej i narodowej symboliki w malarstwie i rysunku. Pierwszy z konkursów miał szeroki charakter, gdyż adresowany był do dzieci, młodzieży i dorosłych. W drugim zaś podsumowano prace młodzieży szkolnej
W konkursie malarskim skupiono się na symbolice narodowej. Nie ograniczono się jednie do określonych znaków – flagi i godła, ale też za te symbole uznane zostały wybitne postacie, które na przestrzeni ostatnich 100 lat przyczyniły się do umocnienia polskości, m.in. Józef Piłsudski, Legiony Polskie, Ignacy Paderewski, kardynał Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II. Za symbole narodowe, w opinii jury, uznane zostały także znane miejsca w historii Polski: Jasna Góra, Zamek Królewski w Warszawie, jak również elementy polskiego krajobrazu, Wisła i kwiaty polskie.
Jury doceniło w pracach wartości artystyczne oraz zgodność z tematyką. Na konkurs wpłynęło 129 prac z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjum i prace dorosłych.
Trudny wybór
Przyznano nagrody w następujących kategoriach: przedszkola i klasy 0, klasy I-II, klasy IV-VI, klasy gimnazjalne i dorośli. W pierwszej kategorii nagrody zespołowe otrzymały sochaczewskie przedszkola – nr 6, Niepubliczne Przedszkole Wesołe Tuptusie, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 i Niepubliczne Przedszkole Diecezji Łowickiej im. św. Aniołów Stróżów. Nagrody indywidualne przypadły Joannie Koszewskiej z SP w Teresinie, Julkowi Dybiec i Natalii Drążyk z Sochaczewa. Wyróżnienia otrzymali – Aniela Izydorek, Iga Błaszczyk, Gabrysia Walczuk i Antoni Prengowski.
W kategorii klas I-III jury nagrodziło i wyróżniło sochaczewian. Nagrody otrzymali Bartosz Bińkowski i Lena Śliwińska, a wyróżnienia Hanna Fijołek i Maja Jakubiak.
Dwie nagrody przyznano w kategorii klas IV – VI. Zdobyli je Michalina Gosik i Weronika Adamkiewicz. Natomiast Adam Małczak otrzymał wyróżnienie.
Wśród gimnazjalistów najlepsze prace wykonały Wiktoria Zawadzka z Kozłowa Biskupiego oraz Jagoda Szustkiewicz z Sochaczewa. Wyróżnienia dostali – Julia Staniszewska z Sochaczewa, Otylia Krawczak z Gawłowa i Antoni Łażewski z Kozłowa Biskupiego.
Natomiast w kategorii dorosłych były tylko wyróżnienia, gdyż jak zaznaczyła Jolanta Kawczyńska, juror konkursu, wybór był tak trudny, a poziom prac tak dobry, że wyróżniono wszystkie zgłoszone. Wyróżnienia otrzymali Bogumiła Nowak (za ekspresję malarską w temacie – Kampinoskie Wierzby), Marcin Hugo Bader (za piękną historię jednej kapliczki), Bożena Kalkowska (za polski pejzaż z wierzbami), Dagmara Pozgrat (za unikatowy klimat kampinoskiej chaty), Marzanna Sobieraj (za symbol granicy Polski 1945), Grzegorz Opala (za kreatywność), Katarzyna Kwiatkowska (za wiosnę w Żelazowej Woli), Jolanta Małczak (za ciepłe barwy w Dworku w Żelazowej Woli) oraz Blanka Krzemińska (za oczekiwanie).
Małe zainteresowanie
Znacznie mniejszym powodzeniem cieszył się konkurs „Rok dla Niepodległej” Inspiracje z historii Polski „Polonia” A. Grottgera. Wpłynęło tylko 19 prac i to wyłącznie uczniowskich.
Najlepiej oceniono pracę Andżeliki Pastuszko z Gimnazjum Powiatowego im. Fryderyka. Wyróżnienia dostali Maciej Gosik, Julia Pilaszek i Katarzyna Kwiatkowska – praca indywidualna, wszyscy z Sochaczewa. Swoich prac nie zgłosił ani jeden nauczyciel.
Konkurs, jak okazało, był dość trudny dla młodzieży, a tematyka grottgerowska niezbyt pociągająca do tworzenia artystycznych, rysunkowych wizji.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak