Strona główna Brochów Naprawią drogę w tym roku

Naprawią drogę w tym roku

697
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC
Po latach starań i zabiegów mieszkańcy Konar, w gminie Brochów, wywalczyli w końcu naprawę drogi wojewódzkiej nr 705. Od dawna zgłaszali postulaty o zagrożeniach z nią związanych. Zbierająca się woda stwarzała realne niebezpieczeństwo dla ich nieruchomości w okresie obfitych opadów. Władze gminne obiecywały zająć się sprawą, ale latami niewiele się działo.
 Przedstawiciele gminy Brochów od dwóch lat prowadzili intensywne rozmowy z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Warszawie. Starali się zrealizować postulaty mieszkańców. W listopadzie ubiegłego roku, kiedy sprawa stanęła na sesji rady gminy, niewielu wierzyło, że w końcu coś się ruszy.
– Od lat czekamy na tę naprawę i kończy się jedynie na obietnicach. Wątpimy już, czy w najbliższych latach uda się to załatwić – mówił wtedy jeden z mieszkańców.
Podjęli wyzwanie
 Jak zapewniał na listopadowej sesji rady gminy Piotr Szymański, wójt gminy Brochów, sprawa po latach zostanie rozwiązana, a mieszkańcy mogą być pewni, że odwodnienie drogi będzie wykonane w ciągu 2018 roku.
– Z zalewaniem w Konarach gmina zmaga się od bardzo dawna. Problemem było to, że to nie nasza, gminna droga, a wojewódzka. Jednak na wniosek mieszkańców przystąpiliśmy do aktywnych działań. Dogadaliśmy się w końcu z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Warszawie w tej sprawie i podpiszemy porozumienie. Ze swej strony, jako gmina, zajmiemy się przygotowaniem projektu odwodnienia w Konarach, a wykonaniem naprawy drogi MazowieckiZarząd Dróg – poinformował Piotr Szymański.
Na sesji w grudniu ubiegłego roku radni zaopiniowali uchwałę w sprawie porozumienia z MZDW w sprawie prac przy drodze nr 705 w Konarach. Rozmowy zakończyły się zawarciem porozumienia pomiędzy gminą Brochów a MZDW w Warszawie. Radni gminy dokonali zmian w budżecie i zabezpieczyli środki finansowe na ten cel.
Teraz gmina Brochów podjęła już pierwsze kroki w zakresie projektowania odwodnienia tej drogi. Porozumienie gminy z MZDW obejmuje wykonanie projektu budowy brakującej części chodnika na odcinku od Malanowa do Konar. Brakująca część chodnika w ciągu drogi w tym miejscu, gdzie jest duże natężenie ruchu, stwarza zagrożenie dla pieszych.
Rozpoczęli już prace
 Miło nam też poinformować, że gmina Brochów zaprojektuje także chodnik w Tułowicach przy drodze wojewódzkiej numer705 o długości 768 metrów, na odcinku od mostu do dworku. Porozumienie między gminą Brochów a Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Warszawie, to wyraz dobrej współpracy oraz wiele korzyści dla mieszkańców, związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu na drodze – zapewnia Piotr Szymański.
Wójt stwierdza jednak, że opracowanie całej dokumentacji projektowej będzie wymagało wielu uzgodnień z innymi jednostkami oraz uzyskania stosownych decyzji Wojewody Mazowieckiego, aby przebudowa mogła ruszyć. To może trochę potrwać, ale na pewno nie kolejne lata, najwyżej kilka miesięcy. Jednego można być pewnym, że wyczekiwane prace na drodze niebawem się rozpoczną.
Porozumienie obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej przez gminę Brochów, natomiast realizacja inwestycji wykonywana jest przez samorząd województwa. Początkiem podjęcia działań było spotkanie, które odbyło się w miejscowości Konary u sołtysa wraz z radną z tamtego terenu. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy oraz Adam Orliński, radny Sejmiku Mazowieckiego, który zapewniał nas o współpracy i wszczęciu odpowiednich działań. Dobra współpraca z Samorządem Województwa przyniosła nam długo oczekiwany remont drogi wojewódzkiej tzw. Nadwiślanki – dodaje Piotr Szymański.
Mieszkańcom Konar pozostaje więc teraz odliczanie czasu i czekanie, aż ruszą maszyny budowlane na drodze.
Mam nadzieję, że już tej jesieni będziemy bezpieczni i woda nas nie zaleje – mówi jeden z mieszkańców Konar.
Bogumiła Nowak
Fot. UG Brochów
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzyszczenie stawu
Następny artykułDrugie wiosenne zwycięstwo