Strona główna Sochaczew miasto Miasto walczy o miliony na drogi

Miasto walczy o miliony na drogi

688
0
PODZIEL SIĘ
Niewykluczone, że jeszcze w tym roku miejski samorząd przystąpi do przebudowy należącego do miasta fragmentu ulicy 15 Sierpnia. Szanse na realizację tej inwestycji dają dodatkowe środki, jakie rząd przeznaczył na tegoroczne inwestycje drogowe zaplanowane przez mazowieckie samorządy.
W ubiegłym tygodniu rząd zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych środków na poprawę stanu dróg lokalnych. Na ten cel wyasygnowano 500 milionów złotych, z czego prawie 48 milionów trafi do gmin i powiatów Mazowsza. Niewykluczone, że część tych środków uda się pozyskać miejskiemu samorządowi.
Miliony do wzięcia
O tym, że miasto będzie się starać o środki z dodatkowego rozdania, mówił podczas ostatniej sesji rady miejskiej Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
W najbliższych dniach zamierzamy złożyć wniosek o dofinansowanie remontu ulic Licealnej i 15 Sierpnia. Przyjęte w tym rozdaniu zasady przyznawania środków pozwalają ubiegać się o dofinansowanie już rozpoczętych inwestycji, a tak jest w przypadku inwestycji dotyczącej ulicy Licealnej. Mamy nadzieję, że tym razem uda się nam i miasto otrzyma finansowe wsparcie nie tylko na rozpoczętą już inwestycje na Licealnej, ale również na przebudowę ulicy 15 Sierpnia – poinformował radnych Piotr Osiecki.
Swojego zadowolenia z decyzji władz miasta, dotyczącej ponownego ubiegania się o wsparcie realizacji największej tegorocznej inwestycji drogowej, nie kryli także miejscy radni.
– Po ostatniej sesji radni mogą wyjść do mieszkańców z dobrymi wiadomościami. Do pozyskania są kolejne pieniądze, tym razem z rządowego Programu na Rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów. To dobra informacja dla samorządów w całej Polsce, ponieważ 1,3 miliarda złotych zostanie zagospodarowanych na inwestycje w drogi lokalne. W samym województwie mazowieckim jeszcze w tym roku do rozdania jest blisko 48 milionów złotych. A jak pokazuje historia, Sochaczew jest dobrze przygotowany do pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Nabór wniosków w ramach uruchomionego programu potrwa do 15 kwietnia, a Sochaczew będzie ubiegał się o wsparcie inwestycji przy ulicach Licealnej i 15 Sierpnia. W związku z tym, że przedmiotem wsparcia może być przebudowa dróg w trakcie lub planowanych do realizacji, istnieje realna szansa kilkumilionowych oszczędności w budżecie gminy. Należy podkreślić, że wsparcie może wynieść od 60 do 80 procent zaplanowanych kosztów, czyli więcej niż w poprzednim naborze. Dlatego trzymamy kciuki za powodzenie naszego wniosku – powiedziała nam radna Selena Majcher.
Kolejna szansa
Przypomnijmy, że miasto już raz ubiegało się o dofinansowanie przebudowy ulic Licealnej i 15 Sierpnia. Jednak wniosek sochaczewskiego samorządu nie uzyskał wystarczającej liczby punktów. Dlatego radni, na prośbę burmistrza, zdecydowali się przeznaczyć zarezerwowane na tę inwestycję 3 miliony złotych na remont Licealnej.
Teraz otwiera się szansa na pozyskanie środków potrzebnych na przebudowę 15 Sierpnia. Gdyby udało się je otrzymać, to prace rozpoczęłyby się już na przełomie maja i czerwca. Dodajmy, że na ulicy 15 Sierpnia, która ma być przebudowana na odcinku od skrzyżowania z Licealną i Traugutta do obwodnicy, planowana jest nie tylko wymiana jezdni, ale również przebudowa chodników, wytyczenie ścieżek rowerowych oraz budowa brakujących fragmentów kanalizacji deszczowej.
Ale nie tylko miasto przymierza się w tym roku do przebudowy tej jednej z najważniejszych ulic na terenie Sochaczewa. Jak podkreśla Adam Orliński, radny sejmiku województwa mazowieckiego, samorząd Mazowsza planuje rozpoczęcie prac na swoim odcinku ul. 15 Sierpnia. Czyli od obwodnicy do skrzyżowania z Boryszewską. Wszystko zależy jednak od środków, jakimi będzie dysponował Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Te mogą pojawić się w czerwcu, po rozstrzygnięciu ogłoszonych przez MZDW przetargów.
Współpraca popłaca
Wiadomo natomiast, że MZDW otrzymał już środki na przebudowę ulicy Chopina, która jest elementem większego projektu władz wojewódzkich, zakładającego kompleksowy remont drogi nr 705 na odcinku od Brochowa do Sochaczewa. Zaś na terenie miasta jest realizowany wspólnie z miejskim samorządem, który na ten cel przeznaczył z budżetu Sochaczewa ponad 600 tysięcy złotych. Ze środków tych wykonano już projekt przebudowy. Z kolei za 500 tysięcy złotych zostanie wybudowane nowe oświetlenie ulicy. Dodajmy, że przy okazji planowej przebudowy Zakład Wodociągów i Kanalizacji przebudował na własny koszt sieć wodociągową w ulicy Chopina.
Ale na tej inwestycji współpraca miasta z samorządem województwa mazowieckiego się nie zakończy. Już na początku kwietnia powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie Urzędu Miejskiego wykona dokumentację techniczną przebudowy Al. 600-lecia. Zwycięzca przetargu będzie miał czas na jej sporządzenie do końca września. Oznacza to, że inwestycja zostanie zapisana w budżecie Mazowsza na 2019 rok.
Jak wynika z naszych informacji, przebudowie ulegnie odcinek od przejazdu kolejowego w Kistkach do skrzyżowania z Trojanowską i Staszica, które również ulegnie przebudowie. Sporządzona przez MZDW koncepcja zakłada przebudowę istniejącego w ulicy kolektora kanalizacji deszczowej. Po jego wykonaniu zostanie wzmocnione podłoże przyszłej jezdni, która po przebudowie będzie miała 7 metrów szerokości. Przebudowie ulegną również chodniki, jak i wjazdy na posesje. Planowane jest także wybudowanie ścieżki rowerowej lub wytyczenie dwóch pasów dla rowerzystów.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak