Strona główna Powiat Gabinet w Osiemdziesiątce

Gabinet w Osiemdziesiątce

1178
0
PODZIEL SIĘ
Powiat Sochaczewski – Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i dyrektor ZS CKP w Sochaczewie Julia Jakubowska, dwukrotnie składali wnioski do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na ręce Wojewody Mazowieckiego o otrzymanie dotacji celowej na doposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej w sprzęt i aparaturę medyczną.
Obydwie dotacje, na sumę około 12 000 złotych, zostały przyznane. Dzięki nim i wsparciu samorządu powiatowego kwotą 2500 złotych oraz pracom remontowym wykonanym we własnym zakresie przez szkołę, których wartość została oszacowana na 2800 złotych, szkolny gabinet medyczny w ZS CKP przeszedł gruntowny remont.
Pomalowano ściany, wymieniono parapety i podłogę. Zostały zakupione nowe meble i sprzęty: waga ze wzrostomierzem, leżanka, biurko, szafy, taborety, lodówka, parawan i stolik medyczny, które zastąpiły używane przez wiele lat i już wyeksploatowane urządzenia, stanowiące do tej pory wyposażenie gabinetu. Pomieszczenie zyskało nowoczesny i ładny wygląd na miarę XXI wieku. Stało się też bardziej funkcjonalne, co nie jest bez znaczenia, gdyż w roku szkolnym zgłasza się do gabinetu średnio 1200 uczniów z powodu rozmaitych dolegliwości. Są to bóle różnego pochodzenia, urazy, zasłabnięcia, nagłe zachorowania.
Gabinet odwiedzają także pracownicy szkoły, głównie w celu skontrolowania ciśnienia, zmiany opatrunku czy uzyskania fachowej porady od pielęgniarki Barbary Ekielskiej, która zajmuje się również działaniami profilaktycznymi.
Uczniowie klas pierwszych i trzecich (średnio 600 osób) mają wykonywane testy przesiewowe – sprawdzanie ostrości wzroku, wagi i wzrostu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, pielęgniarka sugeruje dalsze działania, konsultacje u odpowiedniego specjalisty. Każdy uczeń zgłaszający się do gabinetu z bólem głowy, ma sprawdzane ciśnienie krwi (około 400 pomiarów rocznie). W gabinecie jest także możliwość zmierzenia poziomu cukru we krwi.
Szkolny gabinet medyczny z obsadą pielęgniarską jest do dyspozycji uczniów codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00.
M.Sz., A.Ś.