Strona główna Wyszogród Dyktando pełne pułapek

Dyktando pełne pułapek

741
0
PODZIEL SIĘ
W Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie odbyło się V Nadwiślańskie Dyktando, jak zwykle ponad setka osób zmagała się z różnymi językowymi pułapkami, pisząc ułożony specjalnie na tę okazję tekst. Jego autorem od początku rywalizacji konkursowych jest profesor Jerzy Bralczyk, wybitny polski językoznawca.
Co roku profesor wynajduje takie trudne kombinacje, że startujący mają niemały problem, aby sobie z tym poradzić. To nie tylko sprawdzian, ale też świetna zabawa, która pokazuje nam bogactwo polskiego języka, który nie tylko cudzoziemcom sprawia problemy, ale również nam samym. Jednak z drugiej strony warto się z tym zmierzyć i poznać, na ile dobrze znamy język ojczysty – mówi Joanna Misiakowska, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.
Test dla młodych
 Również w tym roku prof. Jerzy Bralczyk zadbał o to, by tekst był zabawny i odpowiednio trudny. Okazuje się, że język polski ma wiele zaskakujących form, a niektórych już nieco zapomnianych i archaicznych, stosowanych bardzo rzadko. Okazuje się też, że niektóre formy stosowane potocznie nie są formami poprawnymi gramatycznie i językowo.
Startowali uczniowie ze szkół gimnazjalnych w Wyszogrodzie, Małej Wsi, Czerwińsku, Bulkowie, Młodzieszynie i Bodzanowie oraz Zespołów Szkół w Płocku, Gąbinie i Wyszogrodzie. Jak co roku rywalizacja rozegrała się w trzech kategoriach. W pierwszej startowali gimnazjaliści i tu zwyciężyła Klaudia Michalska z Gimnazjum im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi. Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Golus z Gimnazjum w Bulkowie, a na trzecim Magdalena Kaźmierczak z Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Wyszogrodzie.
Z kolei wśród klas ponadgimnazjalnych najlepszą była Emilia Bombalicka z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku. Na drugim miejscu Aleksandra Sobocińska z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, a na trzecim znów płocczanka – Joanna Macioszek z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej.
Dyktando dla każdego
 W kategorii VIP, otwartej dla mieszkańców Wyszogrodu i zaproszonych gości, startowali chętni, którzy zgłosili się i chcieli sprawdzić swą znajomość języka polskiego. Jak co roku sporo w tej grupie było nauczycieli, urzędników, ludzi kultury oraz seniorów.
To kuszące sprawdzić siebie, i to, na ile dobrze posługujemy się polskim językiem. Co roku tego próbuję z różnym efektem. Raz wypadam lepiej, raz gorzej – mówi Hubert WięckowskiBizon, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wyszogrodzie.   Rok temu w dyktandzie był na trzecim miejscu. W tegorocznej edycji zdobył już drugą lokatę. Wyprzedziła go jedynie Justyna Klimczewska, lokalna artystka i rękodzielniczka. Na trzecim miejscu znalazła się Ewa Sokolnicka z Banku Spółdzielczego Vistula w Wyszogrodzie.
Na koniec imprezy wystąpiła Grupa ART, która zaprezentowała swoje nowe piosenki.
Bogumiła Nowak
Fot. ZS Wyszogród