W Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie odbyło się V Nadwiślańskie Dyktando, jak zwykle ponad setka osób zmagała się z różnymi językowymi pułapkami, pisząc ułożony specjalnie na tę okazję tekst. Jego autorem od początku rywalizacji konkursowych jest profesor Jerzy Bralczyk, wybitny polski językoznawca.
– Co roku profesor wynajduje takie trudne kombinacje, że startujący mają niemały problem, aby sobie z tym poradzić. To nie tylko sprawdzian, ale też świetna zabawa, która pokazuje nam bogactwo polskiego języka, który nie tylko cudzoziemcom sprawia problemy, ale również nam samym. Jednak z drugiej strony warto się z tym zmierzyć i poznać, na ile dobrze znamy język ojczysty – mówi Joanna Misiakowska, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.
Test dla młodych
Również w tym roku prof. Jerzy Bralczyk zadbał o to, by tekst był zabawny i odpowiednio trudny. Okazuje się, że język polski ma wiele zaskakujących form, a niektórych już nieco zapomnianych i archaicznych, stosowanych bardzo rzadko. Okazuje się też, że niektóre formy stosowane potocznie nie są formami poprawnymi gramatycznie i językowo.
Startowali uczniowie ze szkół gimnazjalnych w Wyszogrodzie, Małej Wsi, Czerwińsku, Bulkowie, Młodzieszynie i Bodzanowie oraz Zespołów Szkół w Płocku, Gąbinie i Wyszogrodzie. Jak co roku rywalizacja rozegrała się w trzech kategoriach. W pierwszej startowali gimnazjaliści i tu zwyciężyła Klaudia Michalska z Gimnazjum im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi. Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Golus z Gimnazjum w Bulkowie, a na trzecim Magdalena Kaźmierczak z Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Wyszogrodzie.
Z kolei wśród klas ponadgimnazjalnych najlepszą była Emilia Bombalicka z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku. Na drugim miejscu Aleksandra Sobocińska z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, a na trzecim znów płocczanka – Joanna Macioszek z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej.
Dyktando dla każdego
W kategorii VIP, otwartej dla mieszkańców Wyszogrodu i zaproszonych gości, startowali chętni, którzy zgłosili się i chcieli sprawdzić swą znajomość języka polskiego. Jak co roku sporo w tej grupie było nauczycieli, urzędników, ludzi kultury oraz seniorów.
– To kuszące sprawdzić siebie, i to, na ile dobrze posługujemy się polskim językiem. Co roku tego próbuję z różnym efektem. Raz wypadam lepiej, raz gorzej – mówi Hubert Więckowski – Bizon, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wyszogrodzie. Rok temu w dyktandzie był na trzecim miejscu. W tegorocznej edycji zdobył już drugą lokatę. Wyprzedziła go jedynie Justyna Klimczewska, lokalna artystka i rękodzielniczka. Na trzecim miejscu znalazła się Ewa Sokolnicka z Banku Spółdzielczego Vistula w Wyszogrodzie.
Na koniec imprezy wystąpiła Grupa ART, która zaprezentowała swoje nowe piosenki.
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko 21 osobom wchodzącym...
Już od początku kwietnia kierowcy w Sochaczewie będą musieli się liczyć z utrudnieniami związanymi z rozpoczęciem tegorocznych inwestycji drogowych na terenie miasta. Prawdziwy horror...
Jak zapowiada Łukasz Szumowski, minister zdrowia, już wkrótce nie będziemy musieli nosić masek ochronnych, które w związku z epidemią koronawirusa towarzyszyły nam od 16...
konkurs
Od końca sierpnia na kanałach socialmediowych Polsat Viasat Explore emitowane są premierowe odcinki miniserii zatytułowanej #SebaVsMajkiZłowieniChallenge, w której udział biorą dwaj popularni influencerzy ze...