Strona główna Teresin Dworzec zmienia oblicze

Dworzec zmienia oblicze

827
0
PODZIEL SIĘ
Przebudowa dworca PKP Teresin-Niepokalanów przebiega w dobrym tempie. Czy to oznacza, że podczas tegorocznych wakacji mieszkańcy Teresina, jak i podróżujący, będą mogli cieszyć się zupełnie nowym obliczem obiektu i terenu wokół niego? Wszystko wskazuje na to, że tak, bo zaawansowanie prac ocenia się tu obecnie na ponad 80 procent.
Realizowany projekt „Dworzec TO Kultura” związany jest z adaptacją jego części na cele kulturalne. Na jego realizację Gmina Teresin pozyskała z funduszy unijnych kwotę 3,1 miliona złotych. Wykonawca, firma Hegor z Sochaczewa, zapewnia o dotrzymaniu terminu zakończenia robót. Patrząc na efekt dotychczasowych prac, można być raczej o to spokojnym. W Urzędzie Gminy usłyszeliśmy, iż ostateczne procedury odbiorowe powinny zakończyć się w czerwcu, a od lipca możemy spodziewać się pełnego oddania do użytkowania dworcowego obiektu.
Ławeczka ze świętym
Jak udało nam się dowiedzieć, dotychczas wykonano przebudowę i pokrycie dachu, dobudowana została sala kinowa z tarasem widokowym, na którym wzrok przykuwa ażurowa pergola. Wymieniona została również cała stolarka okienna i ślusarka. Na elewacji wykonano docieplenie styropianem. W piwnicach wykonano izolacje i posadzki, przebudowano zasilanie energetyczne, wykonano nowe zasilanie w wodę i kolektor kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. Zrobione są również schody żelbetowe z przygotowaniem podłoży do wykonania okładzin kamiennych na stopnicach i murkach oporowych. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, m.in. układane są posadzki z częścią okładzin z glazury.
Obecnie duże roboty prowadzone są na przydworcowym placu, gdzie trwa przygotowanie pod budowę nowych nawierzchni, fontanny i ławek. Tu stanie też specjalna ławka z siedzącym na niej świętym Maksymilianem Kolbe. Całość dopełni klimatyczne oświetlenie nawiązujące do ulicy Lipowej – mówi Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, dodając – Obiekt dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, dostępne będą m.in. winda i podjazdy.
Wiadomo też, że jeśli chodzi o energetykę, obiekt będzie wspomagany poprzez zainstalowane panele fotowoltaiczne. Jak zaznacza wójt Olechowski, zachowana zostanie podstawowa funkcja dworca, czyli działać będzie kasa biletowa, poczekalnia, toalety i miejsca parkingowe.
Kino na dworcu
Część kulturalna przypadnie pod działalność Teresińskiego Ośrodka Kultury, który będzie miał tu swoją filię. Ogólna koncepcja przebudowy budynku dworca przewiduje m.in. wykonanie pomieszczeń przeznaczonych na klub dyskusyjny, integrację międzypokoleniową, spotkania seniorów oraz warsztaty plastyczne i filmowe.
Od strony wschodniej powstaje nowoczesna sala kinowa, a nad nią widać już wybudowany taras. Podczas lata będą mogły odbywać się na nim występy artystyczne. W budynku dworca na parterze ma znaleźć się też miejsce na bibliotekę z czytelnią oraz herbaciarnię, salę multimedialną i czytelnię. Z kolei na poddaszu kończą się prace, które pomogą istniejące pomieszczenia zaadoptować na salę współpracy m.in. z zagranicznymi partnerami samorządu gminy Teresin.
Gruntownej zmianie ulegnie również samo otoczenie dworca. Przydworcowy plac w ramach tzw. małej architektury wypełni się mobilnymi siedziskami, staną tu też stelaże na okolicznościowe wernisaże. W całość wkomponowana będzie estetyczna zieleń, a także istniejący tu Pomnik 20 Rozstrzelanych Więźniów z Pawiaka. Ponadto plac i budynek dworca zyskają estetyczne oświetlenie.
Centrum się zmienia
Przypomnijmy, iż dworzec PKP w Teresinie został przejęty przez gminę od PKP Nieruchomości S.A. w 2014 roku. W lutym ubiegłego roku Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził listę projektów, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania „Dziedzictwo kulturowe” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020.
Spośród 55 wniosków spełniających kryteria formalne, 41 wniosków zostało ocenionych pozytywnie, a na dotacje w konkursie Zarząd województwa rozdysponował ponad 72 mln zł. To pozwoliło na dofinansowanie 30 projektów, wśród których znalazło się zadanie pod nazwą „Adaptacja budynku dworca w Teresinie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na cele kulturalno-artystyczne – Dworzec TO Kultu­ra!”. Dodajmy, że wartość całkowita projektu Gminy Teresin wynosi 5 mln 206 tys. zł, a przyznana dotacja wyniosła 3 mln 134 tys. zł.
W centrum Teresina prowadzona jest równolegle inna inwestycja, która jakby towarzyszy przebudowie dworca. Wkrótce swoje oblicze ma bowiem zmienić ulica Torowa, przylegająca do przydworcowych obiektów. Prace związane z jej przebudową rozpoczęły się tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Docelowo swoim wizerunkiem nawiązywać będzie do zmodernizowanej w ubiegłym roku ulicy Lipowej. Obecnie prowadzony jest remont kanalizacji deszczowej. Kolejne prace polegać będą m.in. na położeniu nowej nakładki asfaltowej, przebudowie indywidualnych zjazdów i chodnika oraz zagospodarowaniu terenów zieleni.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNabór do muzycznej
Następny artykułCały dzień po angielsku