Strona główna Powiat Dobry zawód to lepsza praca

Dobry zawód to lepsza praca

639
0
PODZIEL SIĘ
„Kształcenia zawodowe a rynek pracy” – pod takim hasłem odbyło się w Zespole Szkół w Teresinie spotkanie nauczycieli orientacji zawodowych, dyrektorów szkół podstawowych z kilkunastoma przedsiębiorcami, z którymi teresińska placówka aktywnie współpracuje lub w najbliższym czasie ją rozpocznie.
Celem spotkania, co podkreślała prowadząca to seminarium Ewa Odolczyk, dyrektor szkoły, było zainteresowanie zebranych atrakcyjną ofertą edukacyjną nakierowaną na szkolnictwo zawodowe – na kierunkach stanowiących obecnie odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy.
Podczas spotkania z przedsiębiorcami rozmawiano m.in. o zaletach zawodu technika, o odbudowie szkolnictwa zawodowego, nowoczesnych kierunkach kształcenia.
Szkoła z perspektywami
– Niestety, mamy braki na szczeblu kształcenia zawodowego. Dziś, to szkoła musi sprostać oczekiwaniom rynku pracy. Potrzebujemy mechaników, mechatroników, elektromechaników, informatyków, kierowców – to są zawody z perspektywami – podkreślali zgodnie uczestnicy spotkania. Mówili też o potrzebie zdobycia przez ucznia podstawowej wiedzy technicznej, jak choćby z zakresu rysunku technicznego, ale i wykazania się kreatywnością, sumiennością czy chęcią podnoszenia kwalifikacji.
Tadeusz Głuchowski, wicestarosta, uczestniczący w konferencji, nie krył zadowolenia z takiej formy spotkania nauczycieli z przedsiębiorcami a także promocji teresińskiej szkoły. Mówił, że było to cenne i udane spotkanie.
– Przybyli na nie pracodawcy między innymi ci, którzy już mają podpisane umowy ze szkołą o współpracy, gdzie uczniowie odbywają praktyki. To ważne, dlatego staramy się w naszych szkołach tak dobierać kierunki, by nie kształcić uczniów bezrobotnych – mówił po spotkaniu wicestarosta. – Szkoła jest nieduża, ale ma ogromne możliwości kształcenia zawodowego. Oferuje atrakcyjne praktyki, szkolenia, warsztaty, wyjazdy tematyczne, staże w poważnych, uznanych firmach, fundowane są stypendia z firm patronujących, które też, co ważne doposażają szkolne pracownie. Zaś dzięki operatywności Urszuli Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, pozyskujemy środki zewnętrzne. Obecnie realizujemy projekty na dokształcanie zawodowe na ponad 2 miliony złotych. Te pieniądze idą na zajęcia pozalekcyjne, staże, dodatkowe doposażenie klasopracowni. Zachęcamy, z pełną odpowiedzialnością, do skorzystania z oferty edukacyjnej w naszych szkołach. Teresińska szkoła, dzięki niesamowitemu zaangażowaniu dyrektor Ewy Odolczyk i podpisanym umowom partnerskim z pracodawcami, stwarza możliwość jako jedna z nielicznych, otrzymania pracy zaraz po skończonej nauce – dodaje Tadeusz Głuchowski.
Liczy się dobry zawód
Uczniowie teresińskiej szkoły niejednokrotnie odbywają praktyczną część kształcenia u swoich przyszłych pracodawców, często biorą udział w warsztatach i wycieczkach do partnerskich przedsiębiorstw.
– Takie możliwości gwarantuje właśnie współpraca z przedsiębiorcami dużych i ważnych firm na rynku krajowym, ale i zagranicznym – jak choćby Koleje Mazowieckie, Geotermia Mazowiecka, Loreal, Polskie Młyny SA, LOT AMS, WUZETEM – Warszawskie Zakłady Mechaniczne, Greiner Packaging czy Aljeka Group, SAGA Poland czy Dawtona. Są to firmy otwarte na pomoc w kształceniu naszych uczniów praktycznie, bo dysponują nowoczesnymi, ogromnymi parkami przemysłowymi, wdrażają nowe technologie, linie produkcyjne – zaznaczała Ewa Odolczyk.
W spotkaniu wziął udział także Krzysztof Wasilewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sochaczewie, który mówił m.in. o potrzebie bliskich relacji przemysłu z oświatą: – Wracamy do tego, co było, ale w lepszym wydaniu – do szkolnictwa zawodowego, które w pewnym czasie reformy edukacyjnej zostało zlikwidowane – wskazywał.
– Dobry zawód to dobra perspektywa na przyszłość, dlatego warto zapoznać się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół w Teresinie, zwłaszcza, że za chwilę ruszają nabory do szkół, a w Teresinie powstają dwa kolejne kierunki: kierowca mechanik oraz operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego – podkreśla Urszula Opasiak, dyrektor PZE w Sochaczewie.
W trwającym ponad dwie godziny seminarium, które odbyło się 4 kwietnia w sali konferencyjnej szkoły, udział wzięło kilkadziesiąt osób; w tym przedsiębiorcy, nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz samorządowcy.
Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSamochód w ogniu
Następny artykułAndrzej na medal