Strona główna Iłów Czas na tanie grzanie

Czas na tanie grzanie

669
0
PODZIEL SIĘ
Po długich przygotowaniach, debatach i ustaleniach jest szansa, że w najbliższym czasie ruszą prace związane z realizacją projektu Odnawialnych Źródeł Energii, realizowanego przez gminę Iłów wspólnie z gminą Słubice. Przetarg na wykonawcę tej inwestycji, która będzie mieć wsparcie ze środków Unii Europejskiej, został rozstrzygnięty i umowa zawarta. Jako pierwsze ruszyć mają prace związane z budową urządzeń fotowoltaicznych.
Sprawa projektu „Odnawialne Źródła Energii dla mieszkańców i budynków Użyteczności Publicznej w gminie Iłów i Słubice” przeciągała się tygodniami. Już pod koniec ubiegłego roku było wiadomo, że projekt będzie dofinansowany. Jednak procedury w opinii mieszkańców ciągnęły w nieskończoność.
 Firma rusza w maju
Ustalenia dotyczyły wysokości stawki VAT, która dla mieszkańców i dla nas była bardzo ważna. Staraliśmy się, aby wypadło nam jak najkorzystniej. To dlatego trwało tak długo, ale uzyskaliśmy najlepszy z możliwych wariant – zaznacza Roman Kujawa, wójt gminy Iłów.
Przetarg na wykonanie prac projektowych i budowlano-montażowych został rozstrzygnięty 13 marca. Wpłynęła tylko jedna oferta. Zgłosiła się firma RCI sp. z o.o. z Poznania. Zaproponowała wykonanie inwestycji za 7 884 262,87 złotych brutto. Urząd Gminy w Iłowie miał zarezerwowane na przedsięwzięcie związane z OZE 8 490 000 złotych. Tak więc oferta, choć jedna, spełniała wszelkie wymogi. W cenie tej uwzględniono również wykonanie dodatkowych wymagań, jak wykonanie modułów PV, falowników, pomp ciepła oraz stworzenie bazy serwisowej.
W urzędzie gminy 5 kwietnia zapadła decyzja o przyjęciu oferty firmy RCI na realizację projektu OZE w gminach Iłów i Słubice. Umowa została podpisana 11 kwietnia w Iłowie.
Najpewniej od 5 do 8 maja pracownicy firmy przystąpią do prac budowlanych u zgłoszonych mieszkańców gminy. To około 65 osób, więc trzeba będzie mocno i szybko się zwijać z robotą, bo termin wykonania całości mamy do 30 listopada tego roku. Czasu więc nie jest za wiele. Jesteśmy już po spotkaniach z mieszkańcami, którzy zostali poinformowani o przybliżonych kosztach. Na początek ruszymy z fotowoltaiką, a potem pompami ciepła – dodaje wójt gminy Iłów.
Dzięki ostatniej decyzji Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, koordynującej projekty, gminy dowiedziały się, że wzrosła stawka dofinansowania z 70 procent kosztów do 80 procent. Tym samym mieszkańcy oraz władze gminne dołożą nieco mniej niż planowali wcześniej. Sprawy VAT też unormowano, choć przy każdej umowie będą one ustalane indywidualnie, w przedziale od 8 do 23 procent, w zależności od lokalizacji urządzenia.
Nie ma chętnych
W gminach powiatu sochaczewskiego wraz z realizacją projektem OZE zbierane są wnioski na wymianę kotłów węglowych na nowocześniejsze, wraz z instalacją z odnawialnych źródeł energii ze środków Unii Europejskiej. Gminy Sochaczew, Rybno, Brochów i Młodzieszyn są zainteresowane dodatkowym projektem proekologicznym. W gminach tych odbyły się już spotkania z mieszkańcami i są chętni na przystąpienie do wymiany pieców. Są tam kompletowane wnioski mieszkańców lub już zakończyło się zbieranie chętnych.
W naszej gminie nie ma zbyt dużego zainteresowania tym tematem, gdyż wymiana przewiduje demontaż starych pieców i wymianę ich na gazowe, olejowe, na prąd lub pelet. U nas mieszkańcy bardziej zainteresowani są piecami na ekogroszek. Na te nowoczesne, bezwęglowe, zgłosiło się tylko kilku chętnych, więc nie rozpatrujemy przystąpienia do tego projektu. Na razie musimy się zmobilizować, by wykonać terminowo zadanie z OZE, na które już dostaliśmy dotacje i terminowo wszystko oraz zgodnie z przepisami rozliczyć. Na razie nie ma opcji przedłużenia inwestycji – stwierdza Roman Kujawa.
Bogumiła Nowak
Fot. archiwum
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomogliśmy Magdzie
Następny artykułWpadł bo był bosy