Strona główna Chodaków Będzie chodnik na Wyszogrodzkiej

Będzie chodnik na Wyszogrodzkiej

717
0
PODZIEL SIĘ
Jeszcze w tym roku zostanie wybudowany brakujący odcinek chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej, od skrzyżowania z Powstańców Warszawy do granic miasta. Sejmik województwa mazowieckiego tuż przed świętami Wielkanocnymi zabezpieczył środki na realizację tej inwestycji.
Jak poinformował nas Adam Orliński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, są już środki na budowę brakującego chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej. Przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji powinien zostać ogłoszony w drugiej połowie kwietnia.
Dopięli swego
O budowie brakującego odcinka chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej (od ulicy Powstańców Warszawy do granic miasta) mówi się od wielu lat. Sprawa ruszyła z miejsca dopiero w 2016 roku przy okazji remontu Wyszogrodzkiej. Mieszkańcy sądzili, że brakujący fragment chodnika w kierunku osiedla przy ulicy Korczaka zostanie wybudowany przy okazji tej inwestycji. Okazało się jednak, że Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich nie otrzymał na ten cel środków. Tym samym jego budowa nie znalazła się w planie inwestycyjnym zarządcy drogi. Podobno argumentem przemawiającym przeciwko budowie bezpiecznego przejścia wzdłuż Wyszogrodzkiej był fakt, że ulica w tym miejscu ma szerokie pobocze i mieszkańcy mogą z niego bez problemu korzystać. Nikt nie pomyślał jednak, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest sucho. Natomiast, gdy pada deszcz lub leży śnieg mieszkańcy, w tym dzieci uczęszczające do chodakowskich szkół, zmuszeni są do chodzenia po jezdni.
Dlatego mieszkańcy zdecydowali, że nie mogą czekać, aż sprawa chodnika rozwiąże się sama. Ponieważ nie rozwiązałaby się nigdy. MZDW zawsze miałby coś ważniejszego do budowy.
W ciągu kilku dni zebrano ponad 400 podpisów pod petycją skierowaną do MZDW, a kopię przesłano burmistrzowi. Okazało się to dobrym posunięciem. Inicjatywa spotkała się z poparciem burmistrza Piotra Osieckiego, który zadeklarował o włączeniu się do rozmów z MZDW. Na słowach się jednak nie skończyło. Po spotkaniu z mieszkańcami burmistrz wysłał do zarządcy ulicy pismo, w którym wyraził nie tylko poparcie dla ich inicjatywy. Zadeklarował w nim również, że jeżeli Zarząd wyrazi zgodę na budowę chodnika, to miejski samorząd jest gotowy podjąć współpracę w celu wspólnej realizacji inwestycji i wykonać na własny koszt dokumentację techniczną. MZDW przystał na te warunki.
Dodajmy, że projekt chodnika był już gotowy w ubiegłym roku, ale Zarząd nie otrzymał na ten cel środków, a te znalazły się teraz.
Wyrównają aleję
Jak mówi Adam Orliński, budowa chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej, to kolejny przykład coraz lepszej współpracy pomiędzy miastem a samorządem województwa. A ten już w kwietniu powinien ogłosić również przetarg na remont ulicy Chopina, na odcinku od ronda Jana Pawła II do przejazdu kolejowego w Kistkach. To także wspólna inwestycja obydwu samorządów.
Z taką samą współpracą mamy do czynienia również w przypadku przebudowy ulicy 15 Sierpnia, gdzie między innymi dokumentacja techniczna remontu została sporządzona ze środków miejskiego samorządu. Podobny projekt miasta wykona dla fragmentu Alei 600-lecia, od Kistek do skrzyżowania z ulicą Trojanowską i Staszica – stwierdza Adam Orliński. Dodająca, że MZDW tym roku przystąpi układania nowej nawierzchni asfaltowej w Al. 600-lecia, na odcinku od Trojanowskiej do ulicy Pokoju.
Gdyby starczyło środków to niewykluczone, że nowa nakładka zostanie położona od Warszawskiej do Trojanowa. Ale to zależy od wyników przetargów, podczas których liczymy na oszczędzenie części funduszy. Gdyby tak się stało, to jeszcze w tym roku udałoby się również przebudować wojewódzki fragment ulicy 15 Sierpnia, od obwodnicy do skrzyżowania z Boryszewską – wyjaśnia radny.
Przy okazji warto również dodać, że MZDW już wkrótce przystąpi do przebudowy drogi wojewódzkiej nr 577 na odcinku Giżyce – Ruszki. Na co z budżetu Mazowsza zostanie przeznaczonych ponad 9 milionów złotych.
Jerzy Szostak
Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego