Strona główna Sochaczew miasto Aga dostała dofinansowanie

Aga dostała dofinansowanie

749
0
PODZIEL SIĘ
Do końca czerwca oddaliło się widmo zamknięcia Poradni Rehabilitacji Neurologicznej Dzieci i Młodzieży Aga. Wszystko za sprawą przedłużenia o trzy miesiące kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jeszcze pod koniec marca nie było wiadomo, czy sochaczewska Poradnia Rehabilitacji Neurologicznej Dzieci i Młodzieży Aga będzie dalej funkcjonować. A wszystko za sprawą Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie przedłużył placówce dofinansowania na dalszą działalność. Oznaczało to, że od 1 kwietnia poradnia przestanie udzielać chorym dzieciom pomocy lekarskiej. Ich rodzice byli zdruzgotani. Tym bardziej, że większości z nich nie stać na korzystanie z terapii w prywatnych przychodniach. W konsekwencji u maluchów zostałby przerwany prowadzony od lat proces leczenia, a tym samym zostałyby skazane na wegetację.
Jednak rodzice nie dali za wygraną. W ciągu kilku dni udało im się zebrać prawie dwa tysiące podpisów pod petycją do NFZ. Zwrócili w niej uwagę, że nie wyobrażają sobie – aby w wyniku decyzji Funduszu zostało zaburzone i zakończone to, co zostało osiągnięte prze wiele lat. Według nich odebranie dofinansowania poradni wiązałoby się z negatywnymi skutkami w rozwoju dzieci, a prywatna opieka zdrowotna, bo z takiej musiałyby korzystać, nie jest dostępna ze względów finansowych dla wielu rodziców. Dlatego – jak podkreślili – nie mogą zgodzić się, aby dzieciom została odebrana możliwość terapii, która jest niezbędna w dalszym ich funkcjonowaniu.
Decyzja Funduszu spotkała się także z negatywną oceną lekarzy z sochaczewskiego szpitala, którzy w piśmie skierowanym do szefostwa Mazowieckiego Funduszu Zdrowia decyzję o nieprzyznaniu dofinansowania nazwali krzywdzącą dla małych pacjentów i niezrozumiałą dla samych lekarzy. Tym bardziej, że ci przez kilkanaście lat czynili starania, aby tego typu placówka powstała w Sochaczewie dla najbardziej poszkodowanych przez los dzieci.
Rodzice oraz pracownicy poradni uzyskali także wsparcie od władz samorządowych miasta i powiatu, jak również od posła Macieja Małeckiego.
To wszystko spowodowało, że Fundusz zdecydował się na podpisanie aneksu do umowy dotyczącej finansowanie Agi do końca czerwca. Tym samym NFZ dał poradni czas na dostosowanie jej do obowiązujących wymogów.
Jesteśmy szczęśliwi. Odetchnęła poradnia Aga oraz my, jako ją prowadzący, i rodzice naszych dzieci i myślę, wszyscy, bo pokazało się światło, mamy podpisany aneks na finansowanie Agi do końca czerwca. Myślę, że w tym czasie wyjaśni się sprawa kontraktu i finansowania na pięć lat, na ten dystans, na który ogłoszony był konkurs – mówi Małgorzata Bal, wiceprezes Stowarzyszenia Po Pierwsze Rodzina, które prowadzi Poradnię Rehabilitacji Neurologicznej Dzieci i Młodzieży Aga. Dziękując jednocześnie wszystkim za okazane wsparcie. Dodając, że ma nadzieję, iż decyzja NFZ będzie taka, jakiej oczekują rodzice.
Jerzy Szostak
Fot.: Poradnia Aga