Strona główna Kultura Zagrali mocno i z przytupem

Zagrali mocno i z przytupem

715
0
PODZIEL SIĘ
Ponownie po roku pojawił się na scenie Klubu Kontrast przy Sochaczewskim Centrum, Kultury w Sochaczewie zespół M-Jazz. Co prawda w nieco zmienionym składzie, ale równie dynamiczny i perfekcyjny w grze rozgrzał publiczność znanymi i nieco mniej popularnymi utworami.
Po raz pierwszy ten łódzki zespół jazzowy pojawił się na scenie 18 lutego ubiegłego roku. Był to drugi koncert po otwarciu Klubu Kontrast. Wystąpił wtedy w składzie Dymitr Kościuszko (trąbka), Michał Chojnacki (fortepian), Łukasz Moszczyński (perkusja) i Kamil Biedała (kontrabas). Ich pierwszy występ w Klubie Kontrast został bardzo ciepło przyjęty przez sochaczewską publiczność.
Owacyjnie po roku
Cieszy nas to, że równo w rok po koncercie możemy znów pojawić się przed sochaczewską publicznością. Jest sporo zmian. Inny skład zespołu, a także nieco inny repertuar, choć nadal to jazz – wspomniał Dymitr Kościuszko, lider zespołu witając się z publicznością.
M-Jazz nadal jest wierny wybranej stylistyce i specjalizuje się w muzyce swingowej, jak również w rytmach bossa-nowy i lirycznych balladach.
Gramy także klasyczny jazz. Choć pod tym terminem jest bardzo wiele odmian. Jazz to niewyczerpana kopalnia różnych pomysłów muzycznych, trendów i gatunków. Jazz jest niewyczerpanym źródłem muzyki i artystycznych doznań – stwierdził Dymitr Kościuszko.
Artysta ten pochodzi z Mohylewa. Pierwsze muzyczne szlify zdobył w Białoruskiej Akademii Muzycznej. Grał na trąbce. Potem był członkiem Orkiestry Narodowego Akademickiego Teatru Wielkiego Opery i Baletu Białorusi. Jednak Dymitra ciągnęło do jazzu. Trafił do Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest również muzykiem w I, Culture Orchestra, zespołu skupiającego młodych i uzdolnionych muzyków z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Orkiestra ta powołana została w 2011 roku przez Instytut Adama Mickiewicza w Poznaniu, a lider M-Jazzu aktywnie uczestniczy w jej działaniu.
Nowe zdobyło publikę
Tym razem na scenie Kontrastu M-Jazz poza Dymitrem Kościuszko i Łukaszem Moszczyńskim zagrali Michał Karkusiński (klawisze) i Marcin Basiak (gitara basowa).
W sobotni wieczór zagrają znane i lubiane standardy oraz popularne melodie jazzowe we własnych aranżacjach. Każdy z muzyków zaprezentował bardzo ciekawe solówki jazzowe owacyjnie oklaskiwane przez publiczność.
Przez ten rok staraliśmy się wypracować nowe brzmienia jazzowe i zagrać inne utwory we własnych aranżacjach. Cały czas pracujemy nad swoim brzmieniem i staramy się rozwijać własne umiejętności i warsztat muzyczny. Mam nadzieję, że znów się spotkamy z publicznością sochaczewską. Być może za kolejny rok, by pokazać co zmieniło się w naszej muzyce i jak się rozwijamy artystycznie – podsumował po występie Dymitr Kościuszko.
Sochaczewska publiczność, licznie przybyła na ten występ oceniła, że był to jeden z lepszych koncertów jazzowych w ostatnim okresie.
Bywam na każdym koncercie, jaki jest organizowany w Kontraście. Ten występ M-Jazzu po roku oceniam bardzo wysoko. To była muzyka z najwyższej półki – stwierdził jeden z uczestników koncertu.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTort na medal
Następny artykułW Wielkanocnych klimatach