Strona główna Sochaczew gmina Wyłapują psy w godzinach pracy

Wyłapują psy w godzinach pracy

629
0
PODZIEL SIĘ
W gminie Sochaczew najwięcej środków   wśród gmin powiatu sochaczewskiego przeznacza się na Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi i Zapobiegania ich bezdomności. W bieżącym roku w gminnym budżecie wygospodarowano na ten cel   107 tysięcy złotych.
Jednak gmina Sochaczew należy do najdynamiczniej się rozwijających w powiecie i jest w sumie najbogatsza, o najwyższym budżecie sięgającym w tym roku ponad 70 mln złotych. Stąd też przeznaczenie ponad 100 tys. złotych na opiekę nad psami i kotami nie jest kwotą przyprawiającą o zawrót głowy.
– Ten program opieki nad zwierzętami należy do zadań własnych gminy i staramy się go realizować najlepiej jak potrafimy. A i tak nie wszyscy są usatysfakcjonowani – stwierdziła Alicja Ziółkowska, skarbnik gminy Sochaczew.
W tym roku z kwoty 107 tys. na realizację programu aż 90 tys. dotyczy opieki nad bezdomnymi psami. Jest ich najwięcej. Z pieniędzy tych będzie finansowane zabezpieczanie zwierząt, doprowadzanie ich i utrzymywanie w schronisku dla bezdomnych zwierząt, a także całodobowa opieka weterynaryjna dla zwierząt powypadkowych i zgłoszonych jako bezdomne i chore. Z kolei na wolno żyjące koty przeznaczono tylko 3 tys. złotych. Reszta to inne wydatki, w tym też biurowe oraz obsługi.
Wszystko dobrze, ale do kogo zgłaszać problem wałęsających się psów – dopytywał radny Wiesław Skóra. – Chodzi o to, co dzieje się w wolne dni i poza godzinami pracy urzędu. Kto ma zająć się wałęsającymi się psami, które bywają niebezpieczne dla ludzi. Jest ich coraz więcej.
Dokładnej odpowiedzi na postawione kwestie radny nie uzyskał. Z informacji przekazanych dowiedział się, że całość programu koordynuje Aneta Ćwiklińska, inspektor do spraw ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Sochaczew i to ona kieruje polecenia odnośnie bezdomnych zwierząt do Wiesława Szymonowicza, który zajmuje się wyłapywaniem tych zwierząt i przekazywaniem ich do schroniska.
– Codziennie w godzinach od 8.00 do 16.00 inspektorowi ochrony środowiska można zgłaszać informacje dotyczące bezdomnych zwierząt. Pani Ćwiklińska przekazuje dane i informacje panu Szymonowiczowi. Nie należy bezpośrednio dzwonić do niego, gdyż on działa tylko na polecenie urzędu gminy i zgłoszenia od mieszkańca po prostu nie zrealizuje – poinformowano 21 marca mieszkańców obecnych na sesji Rady Gminy Sochaczew.
Tak więc nadal nie bardzo wiadomo, co robić z bezdomnymi zwierzętami, które atakują mieszkańców poza godzinami pracy urzędu. Prawdopodobnie, jak zauważył ktoś z sali, najlepiej zgłosić to policji, gdy zwierzę staje się agresywne. Pozostaje też w opinii mieszkańców opcja zgłoszenia do fundacji zajmujących się bezdomnymi zwierzętami lub wolontariuszom ze schroniska zawieść takiego czworonoga, o ile uda się go schwytać.
BN
Fot. Archiwum
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMistrz w Jedynce
Następny artykułPonieśli krzyż