Strona główna Powiat W Wielkanocnych klimatach

W Wielkanocnych klimatach

724
0
PODZIEL SIĘ
Trzynasta edycja kiermaszu świątecznego promującego rękodzielnicze tradycje wielkanocnych na Ziemi Sochaczewskiej ściągnęła licznych wystawców, zwiedzających i kupujących. Kiermasz świąteczny „Wielkanoc na Mazowszu”, podobnie jak w ubiegłym roku, odbył się Niedzielę Palmową w Charbowym Dworku w miejscowości Seroki Wieś, w gminie Teresinie.
Około 40 wystawców z powiatu sochaczewskiego, ale także okolic Warszawy, Grodziska Mazowieckiego, Żyrardowa, Łowicza, Skierniewic czy Tomaszowa Mazowieckiego, zaprezentowało jak zawsze unikatowe i wyjątkowe rękodzielnicze wyroby.
Coroczny kiermasz pomyślany jest jako impreza dla całych rodzin, promująca regionalną, mazowiecką tradycję.
Na wielkanocne stoły
Przez całą niedzielę, 25 marca w Chabrowym Dworku można było oglądać, smakować i kupować nie tylko potrawy wielkanocne, charakterystyczne dla tradycji Ziemi Sochaczewskiej i Mazowsza, ale również stroiki i ozdoby świąteczne i wiosenne. Nie brakowało elementów dekorujących stoły, pisanek, palemek, koszyczków czy misternie haftowanych obrusów. Były wyroby z masy solnej, ceramiki czy z filcu. Można było zakupić biżuterię, maskotki, pluszowe zabawki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyroby wędliniarskie, cukiernicze i produkty pszczelarskie.
Stałym punktem programu jest Słowo Boże wygłaszane przez proboszcza parafii w Niepokalanowie – o. Andrzeja Sąsiadka, życzenia od organizatorów, a także prezentacja i degustacja potraw wielkanocnych. W tym roku menu przygotowane przez kucharzy Chabrowego Dworku oferowało m.in. kilka rodzajów szynek, pasztetów i przystawek z jajkiem w roli głównej. Był też filet z indyka faszerowany suszonymi owocami z malagą czy schab pieczony. Jak zawsze były wiosenne sałatki, jak i coś na słodko – babki wielkanocne, serniki i mazurki.
Od wielu lat organizatorzy przygotowują konkursy dla wystawców. I tak, w tym roku puchar Banku Spółdzielczego w Teresinie za najładniejszą dekorację powędrował do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie. Puchar starosty sochaczewskiego za najciekawsze stoisko trafił do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sochaczewie. Natomiast ostatni, trzeci puchar – Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej za najciekawszą pisankę otrzymała Ewa Stępniewicz z Warszawy.
Kultywowanie tradycji
 Kiermasz wielkanocny to nie tylko prezentacja świątecznych dekoracji, pieczołowicie własnoręcznie wykonanych wyrobów i wielkanocnych potraw, to także kultywowanie regionalnej mazowieckiej tradycji – mówiła uczestnicząca w kiermaszu Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. – Niezmiernie się cieszę, że każdego roku prezentują się tu wystawcy z tak pięknymi i niepowtarzalnymi wyrobami z naszego powiatu, i to nie tylko osoby prywatne, ale też instytucje – dodała starosta.
A w tym roku wśród wspomnianych instytucji swoje stoiska przygotowali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Chodakowa, Środowiskowego Domu Samopomocy z Sochaczewa, pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, uczniowie Zespołu Szkół w Teresinie czy wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie.
Na kiermasz, jak zawsze przybyło wielu mieszkańców, niemal z całego powiatu, w tym samorządowcy ziemi sochaczewskiej. W tym szczególnym przedświątecznym czasie byli z nami m.in. Maciej Małecki – poseł na Sejm RP, Adam Orliński – radny Sejmiku Woj. Mazowieckiego, Anna Ulicka – członek Zarządu Powiatu, Marek Jaworski – wicewójt gminy Teresin a także Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, Mirosław Orliński – wójt gminy Sochaczew oraz Sławomir Tomaszewski, przewodniczący Rady Powiatowej MIR i Wanda Wróblewska – prezes Banku Spółdzielczego w Teresinie.
Organizatorem tej wystawienniczo-promocyjnej imprezy jest niezmiennie od 13 lat – Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz właściciele hotelu „Chabrowy Dworek” – Maria i Jerzy Haber wraz z synami – Michałem i Jackiem. Od kilku lat kiermasz wspiera Bank Spółdzielczy w Teresinie, a wydarzeniu temu partneruje Rada Powiatowa Mazowieckiej Izby Rolniczej. Kiermasz wspiera też sklep Granit z Sochaczewa i TWS – Ubezpieczenia z Sochaczewa i Teresina.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wystawcom oraz mieszkańcom za udział w kiermaszu, który wprowadził nas niewątpliwie w klimat pięknych świąt Wielkiej Nocy.
Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie
fot. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZagrali mocno i z przytupem
Następny artykułKronika kryminalna