Strona główna Iłów W gminie jakby bezpiecznie

W gminie jakby bezpiecznie

669
0
PODZIEL SIĘ
Mieszkańcy gminy Iłów mogą czuć się w miarę bezpiecznie, choć nie we wszystkich sferach życia. Na terenie gminy nie wzrosła znacząco ilość przestępstw. Jednak pojawiają się oszuści, którzy wyłudzają na forach internetowych pieniądze, nie realizując zakupów. Ich ściganie w sieci jest dla policji praktycznie niemożliwe, gdyż operatorzy odmawiają pomocy.
Od kilku lat przestępczość na terenie gminy Iłów utrzymuje się na tym samym poziomie. Jak poinformował Marek Jakubowski, kierownik posterunku policji w Iłowie, w podsumowaniu rocznym było tylko 51 postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa. Jednak jego zdaniem nie jest to sytuacja idealna, bo najlepiej by było, gdyby nie było żadnych spraw karnych.
Jednak w porównaniu z rokiem 2016 zanotowano spadek o 4 postępowania. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło w ubiegłym roku przemocy w rodzinie. Było to 14 zgłoszeń. To zdaniem Marka Jakubowskiego nie obrazuje całości sytuacji, bo przemocy jest znacznie więcej, a zgłaszają się tylko osoby w sytuacjach, kiedy nie potrafią już znieść psychicznie danej sytuacji. Ewentualnie sprawę przemocy zgłaszają sąsiedzi. Większość prześladowanych wstydzi się wezwać policję na pomoc. Jak zaznacza Marek Jakubowski, przemoc jest nie tylko ta fizyczna, z użyciem siły, ale też bardziej wyrafinowana, psychiczna, objawiająca się znęcaniem słownym i upokarzaniem. Ten rodzaj przemocy jest trudniejszy do udowodnienia.
Ponadto w gminie Iłów w 2017 roku zanotowano 7 wypadków drogowych (spowodowanych przekraczaniem warunków bezpiecznej jazdy i po alkoholu), 8 kradzieży z włamaniem, 4 oszustwa. W tym ostatnim przypadku pojawiły się oszustwa internetowe, z wykorzystaniem portali aukcyjnych.
Ta sfera oszustw może rosnąć, bo coraz więcej jest możliwości dokonywania zakupów za pośrednictwem portali aukcyjnych i innych. Wiele z nich nie odpowiada na prośby policji. Facebook odrzuca wnioski o ujawnienie danych w kwestiach oszustw. Jedynie odpowiada przy zagrożeniach terrorystycznych. Tak więc ściganie oszustw z portali społecznościowych jest bardzo utrudnione, ale nie jest niemożliwe – stwierdza Marek Jakubowski.
Zastrzeżenia co do pracy policji ma radny Marcin Cieślak. Uważa, że część postępowań jak w przypadku Ryszarda Skrzyneckiego o wykroczenia przy wałach przeciwpowodziowych, policja prowadziła nie do końca sprawdzając zasadność oskarżenia Zakładu Melioracji i Gospodarki Wodnej. Drugie zastrzeżenie dotyczyło kradzieży tożsamości na szkodę radnego. Radny Cieślak dopatruje się w tych działaniach przesłanek politycznych. Jednak Marek Jakubowski zastrzegł, że policja nie zajmuje się polityką, a prowadzi postępowania zgodnie z przepisami na wniosek poszkodowanych.
BN
Fot. Bogumiła Nowak
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMagiczny świat na płótnie
Następny artykułDerby dla Piasta