Strona główna Sochaczew miasto Patriotyczne spotkania w Wawrzyńcu

Patriotyczne spotkania w Wawrzyńcu

568
0
PODZIEL SIĘ
Aż do listopada, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, w kościele Matki Bożej Różańcowej parafii św. Wawrzyńca po wieczornej Mszy świętej będą się odbywały koncerty i wykłady historyczne. W ten sposób parafia włącza się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Cykl wydarzeń przypominających najpiękniejsze pieśni z czasów powstań, okresu zaborów czy II Wojny Światowej, odkrywających postaci sochaczewskich dróg do wolności, to modlitewne dziękczynienie za 100 lat niepodległej Polski. Pierwsze wydarzenie już za nami. 6 marca po wieczornej mszy połączone chóry i orkiestra kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie wystąpiły z koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich.
Kolejne spotkanie z historią odbędzie się 2 kwietnia. Mszę o 18.00 uświetni chór parafialny, a po liturgii badacz przeszłości naszego miasta Radosław Jarosiński wygłosi wykład pt. „Sumienie niezwyciężonego Narodu – wybitne postacie Kościoła Katolickiego a wierność Bogu i Ojczyźnie”.
Natomiast w poniedziałek – 7 maja oprawę muzyczną mszy zapewni Scholka Dziecięca Ave, a po liturgii z programem niepodległościowym wystąpią dzieci z  Przedszkola Św. Aniołów Stróżów. Z kolei 4 czerwca posłuchamy Scholi Młodzieżowej, a o stuleciu niepodległej opowiedzą uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1.
W kolejnych miesiącach zaplanowano m.in. wykłady Marka Orzechowskiego „Powstania Narodowe i rola kapelanów wojskowych w odzyskaniu niepodległości” (2 lipca) i Bogusława Kwiatkowskiego „Sochaczew a droga do odzyskania niepodległości” (6 sierpnia).
W pierwszy poniedziałek września po mszy, uświetnionej przez Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej, wykład wygłosi Agnieszka Papierowska, która opowie o tęsknocie narodu polskiego za niepodległością ukazanej w literaturze polskiej. Natomiast 1 października muzyczną oprawę liturgii zapewni Schola Art Cameral, a po mszy program niepodległościowy zaprezentują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Z kolei w pierwszy poniedziałek listopada swój program patriotyczny pokażą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Prócz tego w planie obchodów znajdziemy szczególne wydarzenia – 4 listopada o wolności, która krzyżami się mierzy opowie ks. biskup senior Józef Zawitkowski, a towarzyszyć mu będą Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej i Chór Cantores cordis Jesu ze Skierniewic. 10 listopada w kościele odbędzie się ogólnopolskie całodzienne różańcowe dziękczynienie za dar niepodległej, a 11 listopada o 16.00 ks. biskup pomocniczy Wojciech Osial odprawi mszę dziękczynną za sto lat wolności.
UM Sochaczew