Strona główna Iłów Niecodzienny jubileusz pani Zofii

Niecodzienny jubileusz pani Zofii

903
0
PODZIEL SIĘ
13 marca, Zofia Nowakowska zamieszkała w Giżycach skończyła 100 lat. Z tej okazji w domu jubilatki odbyła się uroczystość, w której uczestniczyli krewni seniorki. Obecni byli również Roman Kujawa – wójt gminy Iłów, Gabriela Wojno – pracownik GOPS, Bożena Stępień – sołtys wsi Giżyce, Marlena Kowalska – kierownik PT KRUS w Sochaczewie.
Władze gminy, które reprezentował wójt Roman Kujawa, uhonorowały panią Zofię listem gratulacyjnym, kwiatami oraz upominkami i pamiątkową statuetką. Specjalne życzenia przesłał również Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, który w liście do jubilatki napisał m.in.: „Należy pani do pokolenia głęboko doświadczonego w dziejach Polski, które stawało przed różnymi wyzwaniami. Była pani świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków, ich patriotyzm i miłość do Ojczyzny”.  
Pani Zofia urodziła się 13 marca 1918 roku w okolicach Gąbina. Doczekała się 3 dzieci, 7 wnuków, 8 prawnuków i 1 praprawnuka. Przed wybuchem II Wojny Światowej mieszkała w Warszawie. Jednak, gdy pod koniec sierpnia 1939 roku wyjechała odwiedzić rodziców, wojna zastała ją w domu rodzinnym i do stolicy już nie powróciła.
W czasie wojny Zofia Nowakowska wraz z siostrą została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Z tym okresem wiąże jednak również dobre i miłe wspomnienia. W Niemczech poznała bowiem przyszłego męża – Polaka, który pochodził z okolic Kiernozi. Była to miłość na całe życie.
Uczucie, które zakwitło na przymusowej emigracji, zostało wkrótce przypieczętowane ślubem. – Młodzi zawarli związek małżeński 11 sierpnia 1944 roku, którego udzielił niemiecki, katolicki duchowny – mówią krewni jubilatki. Niedługo później urodził się pierwszy syn państwa Nowakowskich.
W 1946 roku rodzina szczęśliwie wróciła do Polski i zamieszkała w Grzybowie, na terenie gminy Słubice. Tam państwo Nowakowscy prowadzili gospodarstwo rolne. W 1997 roku, po śmierci męża, pani Zofia została objęta opieką rodziny. Od 12 lat mieszka wraz z synem i synową w Giżycach i nadal cieszy się dobrym zdrowiem.
UG Iłów