Strona główna Wyszogród Młodzi planują karierę

Młodzi planują karierę

640
0
PODZIEL SIĘ
W Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie odbyła się 9 marca IX edycja Targów Edukacyjnych „Od Edukacji do Pracy”. Zorganizowali je Zespół Szkół oraz Mobilne Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży przy OHP w Płocku.
Targi cieszą się wielkim zainteresowaniem młodzieży, gdyż są nie tylko okazją do pierwszego kontaktu uczniów z przyszłymi pracodawcami, ale też pomagają na podstawie dostępnych materiałów, czyli prospektów, folderów i prezentacji zastanowić się nad wyborem dalszej kariery zawodowej. Można popytać, zebrać informacje i zastanowić się, co robić dalej. Młodzież co roku bardzo czeka na tę imprezę, zwłaszcza ta z klas starszych, które niebawem będą mieć maturę. Targi mają na celu pomóc im w wyborze kierunków dalszego kształcenia i ułatwić dostęp do aktualnych propozycji wyższych uczelni – mówi Joanna Misiakowska, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.
Podpowiedź się przyda
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Mariusza Bieńka – starosty płockiego oraz Marcina Pieniaka – dyrektora Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Płocku. Przybyli też asp. szt. Krzysztof Piasek – rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Płocku, komisarz Piotr Szypszak – ekspert płockiego Zespołu Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji i Grzegorz Klus – dyrektor Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Wyszogrodzie.
Starosta płocki, wraz z dyrektorem Centrum, przedstawił formy edukacji i przyszłej kariery zawodowej na terenie powiatu płockiego. Z kolei przedstawiciele policji wspomnieli o tym, że jest szansa podejmowania przez młodzież dalszej edukacji w ramach służby w policji. Jest to o tyle łatwiejsze, że Zespół Szkół w Wyszogrodzie ma klasy mundurowe, które dają młodzieży podstawę w szkoleniu, zarówno wojskowym, jak i policyjnym.
Zapewne część młodych ludzi w przyszłości podejmie pracę w służbach mundurowych. Dla niektórych to atrakcyjna forma aktywności zawodowej – dodała dyrektor Misiakowska.
Na targach była również Edyta Białczak – współorganizatorka imprezy z Mobilnego Centrum przy OHP, a także Beata Cybula – doradca zawodowy i Sandra Soczewska – pośrednik pracy.
Do pań ustawiła się długa kolejka młodzieży – i to nie tylko z Zespołu Szkół, ale też z sąsiedniego gimnazjum. Ci młodsi uczestnicy Targów Edukacyjnych chcieli porozmawiać przede wszystkim na temat wyboru szkół i możliwości późniejszej pracy po zakończeniu nauki. Byli też przedstawiciele powiatowych biur pracy z Płocka i sąsiednich powiatów.
Nasza młodzież w wielu przypadkach jest bardzo dobrze zorganizowana i stara się zaplanować swoje życie tak, aby mieć nie tylko dobrą pracę, ale również spełniać swe marzenia – wspomniał przed targami dyrektor gimnazjum.
 Nie tylko teoria
Tegoroczne Targi były wprost oblężone. Co ciekawsze pojawiła się nawet młodzież spoza Wyszogrodu, gdyż zainteresowani przyjechali z okolicznych gmin – Bulkowa, Nowej Wsi i Sochaczewa.
Młodzież mogła zapoznać się też z aktualnymi ofertami urzędów i agencji pracy oraz możliwościami zatrudnienia po skończeniu szkoły.
Szkoły wyższe, prezentując ofertę edukacyjną, przygotowały specjalne konkursy i pokazy, a także dane na temat warunków rekrutacji. Ogromnym powodzeniem cieszyły się jednodniowe warsztaty preorientacji zawodowej, reklamy i autoprezentacji poprowadzone przez Warszawską Szkołę Reklamy, Wyższą Szkołę Bankową oraz Centrum Mobilne przy OHP w Płocku. Interesujące z tego względu, że nie tylko oferowały wiedzę teoretyczną, ale też praktyczne umiejętności.
Jednak targi to nie tylko prezentacja wystawców oferujących dalszą edukację, ale też prezentacja dorobku artystycznego Zespołu Szkół i umiejętności praktycznych uczniów. W tym roku, ze swym najnowszym repertuarem zaprezentowała się grupa artystyczna ART. w składzie: Justyna Stalczewska, Wiktoria i Julia Kopka, Magdalena Sołtysiak oraz Karol Pisarski. Zespół jest wizytówką szkoły, zdobywcą wielu nagród na lokalnych festiwalach.
Tradycyjnie uruchomione były stoiska, gdzie można było poddać się zabiegom kosmetycznym, profesjonalnemu masażowi, zrobić make-up, zbadać BMI, a także uczesać się, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru.
Bogumiła Nowak
Fot. ZS Wyszogród