Strona główna Kultura Uczniowie o śmierci

Uczniowie o śmierci

195
0
PODZIEL SIĘ
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie 28 lutego młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kątach przygotowała spektakl według powieści „Oskar i pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta, francuskiego pisarza i filozofa.
Scenariusz opracowała oraz sztukę wyreżyserowała Malwina Majchrzak, nauczycielka z SP w Kątach, która prowadzi szkolne koło polonistyczne. Z młodzieżą oddziałów gimnazjalnych przygotowała inscenizację tekstu będącego lekturą szkolną. Sztuka opowiada historię 15-letniego Oskara, nieuleczalnie chorego. Jego otoczenie – rodzice, lekarka, pielęgniarki z trudnością radzą sobie z traumatyczną sytuacją. Jedynie pani Róża, wolontariuszka i była zapaśniczka, pomaga chłopcu przetrwać ciężkie chwile. Proponuje chłopcu, aby każdy dzień traktował jak kolejne 10 lat życia i maksymalnie wykorzystał ten czas. Opowieść pokazuje, jak bardzo ważna w takich momentach jest obecność i wsparcie otoczenia.
Zaskoczeniem dla publiczności była bardzo dobra gra młodych aktorów, którzy podjęli się trudnego zadania zmierzenia się z tematyką bólu, lęku i odchodzenia. W spektaklu wystąpili: Maciej Cierpikowski, Agata Dalicka, Katarzyna Dudkiewicz, Adrian Dul, Aleksandra Jasińska, Wiktoria Kamińska, Anna Modzelewska, Wojciech Niemyjski, Oliwia Olkowicz, Natalia Ptaszek, Patrycja Rogowska i Aleksandra Trzaskowska.
Publiczność nagrodziła ich owacją.
oprac. BN
Fot. MBP Sochaczew