Strona główna Nowa Sucha Zagrożenie się rozszerza

Zagrożenie się rozszerza

140
0
PODZIEL SIĘ
W związku z występowaniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF), gmina Nowa Sucha została włączona w tzw. żółtą strefę, czyli obszar ochronny.
Z tej przyczyny Teresa Wojda, powiatowy lekarz weterynarii w Sochaczewie, zaleciła specjalne zasady przemieszczania świń. Od 27 lutego obowiązuje całkowity zakaz wjazdu osób handlujących świniami na teren targowiska w Kozłowie Biskupim.
Przesył świń do innych gospodarstw lub rzeźni w granicach Polski musi być opatrzony w świadectwo zdrowia wydane przez powiatowego lekarza weterynarii, wystawione nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką. Natomiast w przypadku wysyłki za granicę zasady są znacznie bardziej restrykcyjne, np. sprawdzane jest pochodzenie świń, czy nie są one z obszaru niebieskiego (zagrożenia) lub czerwonego (objętego ograniczeniami). Sprawdzane jest też to, jak wygląda hodowla, czy przestrzegane są zasady higieny i utrzymania świń.
Nowy zakaz obowiązuje do odwołania. Do żółtej strefy na takich samych zasadach przyłączona jest też gmina Rybno. Zainteresowani mogą zadawać w przypadku wątpliwości pytania drogą telefoniczną na nr 785 191 157.
BN
fot. Pixabay